Slavnostní otevření laboratoře DualBeam FIB-SEM mikroskopu v Ústavu přístrojové techniky AV ČR

Dne 20. srpna 2019 byla podepsaná smlouva ředitelkou Ústavu přístrojové techniky AV ČR v. v. i. dr. Ilonou Müllerovou a ředitelem společnosti Thermo Fisher Scientific Brno s.r.o. dr. Petrem Střelcem. Ústavu přístrojové techniky (ÚPT) bude od společnosti Thermo Fisher Scientific v rámci programu Národní centra kompetence 1, projekt Centrum elektronové a fotonové optiky zapůjčen a nainstalován nový DualBeam FIB-SEM mikroskop.

Slavnostní otevření laboratoře, ve které bude nový mikroskop nainstalován, je plánováno na čtvrtek 26. září 2019. Tato akce bude uspořádána za finanční podpory Akademie věd ČR.
V odpoledních hodinách proběhnou v přednáškovém sále ÚPT veřejné přednášky vědců, kteří představí své výsledky a zkušenosti s využitím DualBeam FIB-SEM mikroskopu.
Aktuální program bude upřesněn počátkem září.

Přístroj FIB-SEM Helios G4 HP
Kombinuje fokusovaný iontový svazek pro velmi jemné opracování vzorků s elektronovým  svazkem pro jejich zobrazování a analýzu, bude použitý pro řešení vybraných dílčích projektů v rámci Centra elektronové a fotonové optiky několika vědeckými skupinami ÚPT. Například pro metodologický vývoj 3D tomografie biologických a jiných senzitivních vzorků. V kombinaci s možností analýzy pomocí Ramanovy spektroskopie vznikne ojedinělé zařízení pro podrobnou charakterizaci různých preparátů, např. klinicky významných kmenů mikrobů podílejících se na vzniku závažných infekcí. Přístroj najde široké uplatnění také ve vývoji nových metod charakterizace kovových i nekovových materiálů. Díky nekonvekčním detekčním systémům je plánován rovněž metodologický vývoj nových zobrazovacích technik pro ptychografické či kvantitativní zobrazování.

Národní centra kompetence
Centrum sjednocuje všechny klíčové akademické a průmyslové hráče v ČR, kteří se zabývají výzkumem v elektronové a fotonové optice. Aktivity Centra se zaměřují na aplikovaný výzkum a přenos technologií v oblastech elektronové mikroskopie a litografie, optické mikroskopie a spektroskopie, laserových technologií, optické a kvantové metrologie, opto-vláknových technologií, vysoce přesné optické výroby a sofistikovaných optických systémů. Taková komplementární synergie posouvá mnohaleté plodné bilaterální spolupráce a nabyté zkušenosti partnerů na úroveň, kde se tato odvětví českého výzkumu a průmyslu přibližují světovým lídrům, vytváří nové pracovní pozice a výrazně zvyšují přidanou hodnotu související průmyslové výroby.

Slavnostní otevření laboratoře DualBeam FIB-SEM mikroskopu v Ústavu přístrojové techniky AV ČR  Slavnostní otevření laboratoře DualBeam FIB-SEM mikroskopu v Ústavu přístrojové techniky AV ČR

 

ThermoFisher  CEPO