Obrázky v článku – zdrojové odkazy:
1. Dictyostelium discoideum. Foto U. Bashir, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dictyostelium_discoideum_02.jpg
2. Streblomastix. Foto B. S. Leander a P. J. Keeling: Symbiotic innovation in the oxymonad Streblomastix strix. J Eukaryot Microbiol 2004, 51:291–300. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1550-7408.2004.tb00569.x/abstract
3. Euplotidium itoi. Foto G. Rosati, https://en.wikipedia.org/wiki/Epixenosomes#/media/File:TEM_-_Epixenosomes.jpg
4. Caedibacter taeniospiralis. Foto M. Schrallhammer a M. Schweikert: The Killer Effect of Paramecium and Its Causative Agents. Springer, Berlin, Heidelberg; 2009:227–246. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-540-92677-1_9
5. Vigna unguiculata. Foto D. Whitinger, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rhizobia_nodules_on_Vigna_unguiculata.jpg
6. Geosiphon pyriforme. Foto A. Schüßler. http://www.geosiphon.de/geosiphon_home.html
Pracovní listy k výuce a seznam použité literatury k článku najdete níže pod galerií obrázků v pdf souborech jako samostatné přílohy.
-
Mnohobuněčné plodnice hlenky Dictyostelium dendriticum – ve svých buňkách dokážou hostit a na nová místa přenášet bakterie, které jim následně slouží jako potrava. Foto U. Bashir. Všechny snímky převzaty v souladu s podmínkami využití, přesnou citaci zdroje uvádíme v použité literatuře na webové stránce Živy.
-
Příčný řez buňkou oxymonády rodu Streblomastix (tmavší útvar, jehož střed je označen písmenem C a výběžky dlouhými šipkami) se symbiotickými bakteriemi (kulovité útvary vyznačené krátkými šipkami). Snímek z transmisního elektronového mikroskopu (TEM). Foto B. S. Leander a P. J. Keeling (2004). Všechny snímky převzaty v souladu s podmínkami využití, přesnou citaci zdroje uvádíme v použité literatuře na webové stránce Živy.
-
Počátek rozvíjení R-tělíska bakterie Caedibacter taeniospiralis. R-tělíska jsou zodpovědná za tzv. zabijácký fenotyp trepek (blíže v textu). Metoda negativního kontrastu. Foto M. Schrallhammer (2010). Všechny snímky převzaty v souladu s podmínkami využití, přesnou citaci zdroje uvádíme v použité literatuře na webové stránce Živy.
-
Epixenozomy – vejčité útvary sloužící k obraně proti predaci na povrchu nálevníka Euplotidium itoi. TEM, foto G. Rosati. Všechny snímky převzaty v souladu s podmínkami využití, přesnou citaci zdroje uvádíme v použité literatuře na webové stránce Živy.
-
Hlízky na kořenech vigny čínské (Vigna unguiculata) hostí bakteriální symbionty. Foto D. Whitinger. Všechny snímky převzaty v souladu s podmínkami využití, přesnou citaci zdroje uvádíme v použité literatuře na webové stránce Živy.
-
Měchýřky mikroskopické houby Geosiphon pyriforme obsahují symbiotické sinice rodu Nostoc. Foto A. Schüßler. Všechny snímky převzaty v souladu s podmínkami využití, přesnou citaci zdroje uvádíme v použité literatuře na webové stránce Živy.