Previous Next
Básně, věci a básně o věcech JIŘÍ JELÍNEK Ve dnech 30. 1. až 2. 2. 2019 se v prostorách Filozofické fakulty Karlovy Univerzity v Praze konala...
Obhájené disertace 2018 TEREZA PULCOVÁ Soupis zahrnuje bohemistické dizertační práce s literárněvědným zaměřením, které se dotýkají literární...
Hory — literatura — kultura v interdisciplinárním pojetí VERONIKA FAKTOROVÁ Interdisciplinární přístupy, prolamující hranice úzce specializovaných oborů, se v současnosti staly...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pozice asitent/ka vedení. Bližší informace o výběrovém řízení naleznete zde.

Dne 19. září 2019 proběhne v zasedací místnosti Ústavu slovenskej literatúry SAV v Bratislavě další ročník společných česko-slovenských konfrontací.

Ve středu 4. září 2019 se na Vítězném náměstí v Praze koná Festival vědy, společný projekt vysokých škol, akademických a volnočasových institucí, který vznikl již před šesti lety. Letos poprvé se účastní i Ústav pro českou literaturu AV ČR! ÚČL návštěvníkům představí nejznámější nejen literární padělky, podvrhy a mystifikace od nejstarších dob po současnost.

Ústav pro českou literaturu AV ČR vydal monografii Jakuba Říhy Nerudův verš. Básnické dílo Jana Nerudy je v této knižní studii podrobeno systematickému rozboru, který zahrnuje čtyři základní oblasti versologického výzkumu: metriku, rytmiku, strofiku a rým. 

Ve dnech 29. června – 3. července 2020 se v Praze uskuteční VI. kongres světové literárněvědné bohemistiky. Kongres bude – znovu po čtvrt století od chvíle, kdy se uskutečnil poprvé – věnován sebereflexi českých literárních studií.

V nakladatelství Kadmos právě vyšla monografie Alexandra Kratochvila Posttraumatisches Erzählen. Trauma – Literatur – Erinnerung, která vznikla v rámci Fellowshipu J. E. Purkyně Akademie věd ČR. 

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2