Vítězslav Nezval

Text dotazu

Dobrý večer,
po shlédnutí filmu, který včera běžel v televizi (ČT1 někdy po 20. hodině) mi nedala spát jedna informace o Vítězslavu Nezvalovi. Pohledal jsem na internetu, ale moc informací tam nebylo. Našel jsem tam jen tento text: V první polovině let padesátých se národ svíjel na lopatkách. Mravnostní prověrka v Klubu: citýrován byl k prověrce Vítězslav Nezval, členové "senátu": Marie Majerová, Marie Pujmanová a Ondřej Sekora. Majerka se Nezvala zeptala: Vítku, náš Vítku, tys náš největší milovaný básník, proč tak týráš svou Františku nedovolenými poměry s jinými ženami? Protože rád mrdám, zněla zařvaná odpověď. Bylo po prověrce a na odchodu se Nezval obrátil a řekl: kunda je slovo jako každé jiné, nerad je používám před sprostými lidmi.
Můj dotaz směřuje k tomu, jestli se tato událost doopravdy stala a je tedy i pravdivou.

Odpověď

Dobrý den, 

Přestože se nám nepodařilo ověřit původ Vámi uvedených informací, je vysoce pravděpodobné, že tato slova skutečně Vítězslav Nezval pronesl. Dovolíme si citovat z knihy V. Maršíčka Nezval, Seifert a ti druzí a sám můžete posoudit, zda je na ČT1 zmiňovaná historka hodnověrná:

"S Janem Nohou, Otčenáškem a Láďou Fikarem jsme ještě před pěti měsíci stáli před pelestí postele, na níž Nezval ležel (a říkal, že s chřipkou), a domlouvali jsme znovu přípravy jeho odkládané italské cesty. Dobrou hodinu, co jsme u něho byli, Nezval rukou pořád něco hledal pod polštářem a za svou hlavou. Teprve když jsme se měli k odchodu, hledané našel - mosazný zvonec na dlouhé dřevěné rukojeti. A jím začal třepat a nesmyslně zvonit, až se ve dveřích objevila Fáfinka, které bez okolků přikázal: "Uvař jim kafe!" Pak se ponořil do sebe a mlčel. Až po chvíli si uvědomil , že jsme ještě neodešli.

" Mládenci," procitl a pozvedl k nám oči, " že musím umřít, to vím, to se nedá nic dělat. Sám fakt mě neděsí - jako to, že se po mé smrti narodí ještě tolik krásných holek, kterým se já z toho posranýho hrobu nebudu moct ani podívat pod sukně ..." Pak se tomu všemu zasmál  - a my jsme se museli ještě před svým odchodem podle jeho pokynů seřadit podle velikosti jemu u nohou a přísahat, že budeme naplňovat jeho odkaz, až on nebude na světě. Že budeme, řečeno terminologií přípustnou v knize, hodně milovat. Zaklínací  slova, z nichž to druhé pronášel jadrnou češtinou, jsme museli po něm třikrát

opakovat: " Budeme m...! Budeme m ...! Budeme m...! Se zvednutou pravicí, se vztyčenýma dvěma prsty. " Jak Beneš nad tatíčkem Masarykem ...," poznamenal s úsměvem.

"Jednou jsme večeřeli ve spisovatelském klubuna Národní třídě s delegací čínských spisovatelů .... Číňané jsou, jak známo, zdrženliví v jídle i pití zejména tváří v tvář "bílým" - tak se ve vší počestnosti povečeřelo, pronesly se slavnostní přípitky a naši hosté se brzy zdvořile odporoučeli. U stolu zůstalo jen pár našinců" - Pujmanová, Nezval, Pilař, já  a možná ještě někdo. Konečně jsme byli sami mezi sebou, mezi svými a mohli si po česku i dát trochu do trumpety. Takže jsme kapánek popili. Nezval si i po česku zalamentoval. Nad čínskou zdrženlivostí, o které se vyjádřil, že nakonec stojí, ať se o ní říká, co říká,  "za hovno". V tom se zarazil, uvědomil si, že mu to slovo vyletělo před ženou, před váženou a úctu vzbuzující ženou, před dámou. " Promiň, Marie, že jsem se před tebou vyjádřil tak neslušně.

Ujelo mi to." " Ale coby, Vítku?" odvětila ono bez jakýchkoliv rozpaků.

"Vždyť je to krásné české slovo, kterým se dá říct málem všechno ... "

Chvilku se ještě hovořilo o variacích a permutacích některých českých podobných českých slov, a pak Nezval pozvedl číši na Mariinu počest: " Víš, Marie, " říkal zjihle, " vždy jsem tě obdivoval. Pro tvoji šlechetnost, ale hlavně pro krásu. A dodnes lituji, že jsem se s tebou nikdy nevyspal ... "

"Ale to mi říkáš, Vítku, teprve až teď?" usmála se paní Pujmanová aniž mrkla okem, decentně jako vždy (jen do toho pousmání se vloudilo trošku

melancholie) dodala: "Teď už je doopravdy pozdě ..." Její decentní odpověď ladila se vším ostatním: oblečena byla v decentní koktejlové róbě do půl lýtek, s decentním výstřihem, s decentním náhrdelníčkem kolem krku, decentně

upravenými vlasy."   

Zdroj: MARŠÍČEK, Vlastimil. Nezval, Seifert a ti druzí-: necenzurovaný slovník českých spisovatelů. Vyd. 1. Brno: Host, 1999. 186 s., [22] obr.

příl. ISBN 80-86055-72-8.

Další podrobnosti o Nezvalově životě můžete studovat v Památníku národního písemnictví, který má ve fondu Nezvalovu pozůstalost (tedy i osobní korespondenci autora).

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.01.2014 09:31

Alsen Hanson píše:
Neděle 20.12.2015 19:48
Tuto příhodu, kterou popisujete, si v roce 1994 do svého zápisníku poznamenal Ivan Diviš (text, který citujete, je přímo textem Divišovým) a ukončil ji slovy: "To je nejintimnější drb z mytické Prahy a podle mého taky poslední skutečný básnický vzmach onoho zkrachovance." (viz DIVIŠ, Ivan. Teorie spolehlivosti. 2. rozš. vyd. Praha: Torst, 2002, s. 673). Událost, tak jak je popisována, se stát mohla; pro potvrzení, zda se skutečně stala, bylo by zapotřebí dobových věrohodných pramenů (deníky účastníků atd.).
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu