Během lidskoprávního a kulturního festivalu Prague Pride uspořádal Sociologický ústav AV ČR panelovou diskusi na téma "30 let LGBTQ+ hnutí v Česku".
V diskusním panelu usedli např. dlouholetý prezident organizací SOHO a Gay Iniciativa Jiří Hromada, bývalá Zmocněnkyně pro lidská práva ČR Martina Štěpánková, dlouholetý člen brněnského STUDu a bývalý mluvčí GL ligy Martin Strachoň, trans (ex)aktivistka Olga Pechová a politoložka Kateřina Vráblíková. Dikusi moderoval sociolog Zdeněk Sloboda, který je zároveň spoluzakladatelem LGBT organizace PROUD a současným přesedou Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva.
Panelisti a panelistky se shodli na hodnocení, že úspěchem LGBTQ+ aktivismu byl rychlý rozvoj, propojování a rozmanitost komunity po celém území Česka během 90. let, grass-root charakter hnutí, pozitivní změna mediálního obrazu a obzvláště nárůst na vysokou míru tolerance práv většinovou společností. Nedostatkem hnutí jsou mj. absence kontinuity, a to například i v návaznosti organizací, kdy např. politické a advokační organizace vznikají a zanikají s jednotlivými generacemi a nedochází k přenosu know-how, neviditelnost lesbických žen a trans lidí a témat, nebo neustále přetrvávající, spíše latentní homofobie ve společnosti, která v období neo-konzervativismu může způsobit i zhoršení současné situace. Ta je v kontextu postkomunistických zemí poměrně výjimečná.
Sociolog Zdeněk Sloboda poskytl také rozhovor o smyslu festivalu Prague Pride pro server E15.cz.
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter