official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2016  > duben  > Událost

Týden mozku 2016

Cyklus přednášek o nejnovějších trendech ve výzkumu mozku a neurovědách vstoupil letošním ročníkem symbolicky do dospělosti – v tradičním březnovém termínu (tentokrát od 14. do 18. 3.) se totiž konal již poosmnácté. Podobně jako v předchozích letech zprostředkoval studentům středních a vysokých škol i laické veřejnosti přednášky na téma, jak mozek funguje a řídí naše tělo a jaké jsou nejnovější postupy v neurochirurgii či při léčbě duševních chorob; posluchači se mj. seznámili také s tím, jaký vliv má na mozek konopí, jak jeho fungování ovlivňuje spánek a jaké jsou principy vnímání bolesti.

07_1.JPG
Fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Oblíbenou popularizační akci zahájili Eva Syková, Josef Syka, Karel Šonka a Richard Rokyta.

Se 14 přednáškami vystoupili čeští odborníci v oblasti teoretických i klinických věd v čele s iniciátorem Týdne mozku prof. Josefem Sykou z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který při zahájení akce poznamenal, že neurovědy patří mezi klíčovou výzkumnou oblast 21. století: „Když jsem se zamýšlel nad uznáním tohoto oboru, uvědomil jsem si, že alespoň jedna Nobelova cena v každém z posledních desetiletí patřila právě neurovědám. Celosvětový význam výzkumu mozku potvrzuje mj. i kongres, který se každoročně koná ve Spojených státech [letos v listopadu jej hostí San Diego – pozn. red.] za účasti desítek tisíc neurovědců.“

V této souvislosti připomeňme, že důležitost výzkumu mozku mezi badatelskými aktivitami potvrzuje i jeden z programů Strategie AV21 „Kvalitní život ve zdraví i nemoci“, který koordinuje Fyziologický ústav AV ČR. Vedle prof. J. Syky uvedli program Týdne mozku v sídle Akademie věd na Národní třídě ředitelka ÚEM AV ČR prof. Eva Syková, předseda České neurologické společnosti prof. Karel Šonka a předseda České lékařské komory prof. Richard Rokyta, kteří pohovořili o tématech, jimž se dlouhodobě věnují ve své badatelské praxi.

07_1.JPG

Dodejme, že akci založila nezisková americká společnost Dana Alliance for Brain Initiatives (DABI) a později se rozšířila rovněž do Evropy, kde ji každoročně koordinuje European Dana Alliance for the Brain (EDAB). V České republice ji od roku 1998 zaštiťuje Ústav experimentální medicíny AV ČR a na její organizaci se dále podílejí Česká společnost pro neurovědy a Středisko společných činností AV ČR. Letos se k nim připojily rovněž Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a Czech Epilepsy Association.

Problematice jedné z přednášek se věnuje následující příspěvek doc. Alexandra Chvátala z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

red