Digital Humanities – zpřístupňování, uchovávání a záchrana pramenů v digitálním věku

Portál Digital Humanities vznikl v rámci výzkumného programu Paměť v digitálním věku, který je součástí Strategie AV21.

Zamýšleným cílem je zpřístupnit přehled informačních zdrojů ústavů AV ČR z jednoho místa a zároveň vytvořit sdílené prostředí, které uživateli umožní snadnou orientaci v rozmanitých informačních zdrojích z oblasti výzkumu ve společenských a humanitních vědách v České republice.

Informativní část portálu reflektuje aktuální dění v oblasti digital humanities v zahraničí, ať už se jedná o odborné akce, probíhající projekty či nově vycházející publikace, které mohou být inspirací pro vývoj oboru v České republice.

Nezanedbatelným vedlejším přínosem vznikajícího portálu je možnost podchytit a navrhovat potenciální partnery pro spolupráci mimo pracoviště AV ČR. Dále pak zpřehlednění stavu zpracování informačních zdrojů jednotlivých ústavů a usnadnění volby vhodného společného postupu pro budování interdisciplinární výzkumné infrastruktury v oblasti společenských a humanitních věd.

Aktuálně

23.8.2019

Podzimní DH tutoriály LINDAT/CLARIAH-CZ

První z řady tutoriálů pro práci s daty a komputační výzkum v humanitních vědách, které připravila výzkumná infrastruktura LINDAT/CLARIAH-CZ, proběhne 26. 9. na půdě MFF ÚK. Registrace není nutná a účast je bezplatná.

Termín a místo konání: 26. 9. 2019, Praha

Více informací: pdf program

27.6.2019

iPRES 2019

V srpnu proběhne v Amsterdamu s podporou The Dutch Digital Heritage Network 16. ročník odborné konference iPRES věnované problematice uchovávání digitálního obsahu.

Termín a místo konání: 16.–20. 8. 2019, Amsterdam (Holandsko)

Více informací: https://ipres2019.org/

7.6.2019

DH2019

Každoroční mezinárodní konferenci Alliance of Digital Humanities Organizations bude letos v červenci hostit Univerzita v Utrechtu . Ústředním tématem je komplexita.

Termín a místo konání: 9.–12. 7. 2019, Utrecht (Holandsko)

Více informací: https://dh2019.adho.org

27.4.2019

DATeCH

Královská vlámská akademie pro vědu a umění bude ve dnech 8.–10. 5. hostit účastníky mezinárodní konference DATeCH (Digitální přístup k textovému kulturnímu dědictví), jež je určena především výzkumníkům a odborníkům, kteří hledají inovativní přístupy k tvorbě, transformaci a využívání historických dokumentů v digitální podobě.

Termín a místo konání: 8.–10. 5. 2019, Brusel (Belgie)

Více informací: http://datech.digitisation.eu/

20.4.2019

Pracovní příležitosti v DH – Ústav pro českou literaturu AV ČR

Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje konkurs na následující pozice ve výzkumné infrastruktuře Česká literární bibliografie:

výzkumník v oblasti digital humanities

datový specialista

Uzávěrka pro podání přihlášek je 5. května 2019.

9.4.2019

Workshop Základy XML TEI

Cílem workshopu, který pořádá Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku RIDICS s podporou České asociace pro digitální humanitní vědy (CZADH), je rozšířit povědomí o standardu XML TEI mezi českými akademickými pracovníky. Akce je určena pro studenty a pracovníky z vysokých škol, pracovišť AV ČR, knihoven a muzeí. Maximální počet účastníků je 20. Výklad povede Boris Lehečka.

Registrujte se prosím nejpozději do 10. dubna 2019 prostřednictvím přihlašovacího formuláře .

Termín a místo konání: 9.–10. 5. 2019, Kampus Hybernská (Praha)

Více informací: https://vokabular.ujc.cas.cz/informace.aspx?t=zakladyxmltei&o=ovokabulari

28.3.2019

LINDAT/CLARIAH-CZ

V únoru 2019 byla na půdě MFF UK představena nově ustavená výzkumná infrastruktura LINDAT/CLARIAH-CZ, která si klade za cíl zpřístupnit digitalizované zdroje z jedenácti předních národních kulturních, paměťových či vzdělávacích institucí, zahrnující obory jazykovědy, historie, archeologie, historické bibliografie, filosofie, vědy o kultuře, historie umění, filmové kultury, vizuálních umění, muzikologie, historie hudby, etnologie a folklóru.

LINDAT/CLARIAH-CZ vznikla sloučením výzkumných infrastruktur LINDAT/CLARIN a DARIAH-CZ a je společným, distribuovaným národním uzlem ČR v evropských výzkumných infrastrukturách CLARIN ERIC (Common Language Resources and Technology Infrastructure) a DARIAH ERIC (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities).

Webové stránky projektu se připravují a budeme o nich informovat.

Více zde: https://lindat.mff.cuni.cz/bits/dariah-cz/DARIAH-Workshop-DARIAHCZ-2018.pdf

 

10.2.2019

Digital Humanities in the Nordic Countries – DHN 2019

Filozofická fakulta univerzity v Kodani ve spolupráci s Dánskou královskou knihovnou a projektem výzkumné infrastruktury DIGHUMLAB připravila konferenci, která se bude konat 6. až 8. března 2019 na univerzitě v Kodani. Společným cílem konferencí DHN je poskytnout přehled o současném výzkumu v interdisciplinární oblasti digitálních humanitních oborů. Letošní, čtvrtý ročník bude zaměřen na snahu rozšířit rozsah výzkumu v digitálních humanitních vědách v nových oblastech, a to i mimo severské a pobaltské země.

Termín a místo konání: 6.–8. 3. 2019, Kodaň (Dánsko)

Více informací: http://dig-hum-nord.eu/dhn-2019/

27.11.2018

Data in Digital Humanities – 1. výroční konference EADH

Evropská asociace pro Digital Humanities (EADH) pořádá ve dnech 7.–9. 12. svou první výroční konferenci na půdě Národní univerzity Irska v Galway.

Termín a místo konání: 7.– 9. 12. Galway (Irsko)

Více informací: https://eadh2018eadh.wordpress.com/

14.11.2018

Digitally-Enabled Criticism: „Reading” Visual and Spatial Data Using IIIF & Machine Learning

Kabinet pro studium vědy, techniky a společnosti při FLÚ AV ČR s podporou Strategie AV21 připravil přednášku člena japonské asociace pro digitální humanitní vědy profesora A. Kitamoto, jejímž ústředním tématem je problematika digitálního zpracování obrazu.

Termín a místo konání: 23. 11. 2018, Filozofický ústav AV ČR, v. v. i. (Praha) 

Více informací: https://www.czadh.cz/events/digitally-enabled-criticism-reading-visual-and-spatial-data-using-iiif-machine-learning/

Archiv aktualit