Co je u nás nového?
Genom hrachu v televizi, rozhlase i na internetu
Hrách se stal další plodinou s přečteným genomem, tedy kompletní dědičnou informací. Tento vědecký úspěch zaujal mnoho českých médií. Jistě i proto, že se na něm podíleli naši biologové z Olomouce.
Noc vědců 2019 v Olomouci
V pátek 27. září 2019 můžete navštívit Noc vědců – velkou celorepublikovou akci, věnovanou vědě ve všech jejích podobách. Naši odborníci se zapojí do programu olomoucké Pevnosti poznání.
Český rozhlas navštívil šlechtitele jabloně
Nedaleko Turnova leží šlechtitelská stanice našeho ústavu, která vytváří odrůdy jabloně odolné proti chorobám. Reportáž o práci zdejších odborníků přinesl Český rozhlas Sever v pořadu Planetárium.
Výzkum pomůže obohatit pšenici o vzácné geny divokých příbuzných
Vyšlechtit kvalitnější a odolnější odrůdy pšenice bude v budoucnu snazší – díky výzkumu planých druhů z jejího příbuzenstva. Ten probíhá na našem olomouckém pracovišti a nyní přinesl zásadní výsledky.
Banánovníky ničí nebezpečná epidemie. Jak ji zastavit?
Česká televize informovala o chorobě, která decimuje plantáže banánovníků. V reportáži vystoupil i přední odborník na genetiku této plodiny – profesor Jaroslav Doležel z našeho olomouckého pracoviště.
Vědci odhalili, jak rostliny řídí své soužití s „přátelskými“ houbami
Většina rostlin žije v symbióze s půdními houbami. Mezinárodní tým s českou účastí zkoumal mechanismy, jimiž rostliny vzájemné soužití kontrolují, aby se houba ze spojence nestala parazitem.
Vědci objevili překvapivý způsob, jak rostliny zvyšují svou obranyschopnost
Čeští odborníci zjistili, že narušení vnitrobuněčné sítě bílkovinných vláken – takzvaného cytoskeletu – může za určitých okolností posílit odolnost rostlin vůči chorobám.
Ústav rozdával i získával ceny na česko-slovenské konferenci
Už popatnácté se letos sešli čeští a slovenští rostlinní biologové na společné konferenci. Náš ústav zde uděloval Cenu Milana Kutáčka za nejlepší přednášku. Naši vědci naopak několik ocenění získali.
Vědci z ÚEB pomohli rozluštit dědičnou informaci hrachu
Mezinárodní tým vědců, v němž byli také odborníci z našeho olomouckého pracoviště, přečetl po šesti letech dědičnou informaci hrachu setého. Informuje o tom prestižní vědecký časopis Nature Genetics.
Ústav navštívil americký rostlinný fyziolog Charles Cleland
Sedmého srpna 2019 jsme přivítali vzácného hosta z USA. Byl jím Charles F. Cleland, který během své vědecké kariéry zkoumal především regulaci kvetení. Přes svůj pokročilý věk je stále velmi aktivní.