Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin

Věnujeme se studiu dědičné informace zemědělských plodin. Pomáháme získávat důležité poznatky a vyvíjet metody, které přispívají ke šlechtění nových odolnějších odrůd s lepšími vlastnostmi. Náš tým se  zasloužil o přečtení dědičné informace pšenice, ječmene, žita, hrachu a dalších druhů rostlin. V rámci pomoci rozvojovým zemím už mnoho let studujeme dědičnou informaci banánovníku a ve spolupráci s africkými zeměmi pomáháme při zavádění nejnovějších molekulárních metod při jeho šlechtění.
 

Novinky

více novinek
Aktivně jsme se zapojili do olomoucké Noci vědců
V Olomouci jsme se už tradičně věnovali malým i velkým příznivcům vědy v interaktivním muzeu Pevnost poznání. Náš stánek si prohlédlo na 800 návštěvníků, kteří si mohoi přímo na místě zahrát na rostlinné genetiky.
Olomoucký výzkum pomůže obohatit pšenici o vzácné geny . . .
Vyšlechtit kvalitnější a odolnější odrůdy pšenice bude v budoucnu snazší díky výzkumu jejích planých předchůdců v olomoucké laboratoři Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR), která je součástí Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum (CRH). 
Olomoučtí vědci pomohli rozluštit dědičnou informaci . . .
Mezinárodním tým vědců, mezi nimiž byli i odborníci z Olomouce, přečetl po šesti letech dědičnou informaci hrachu setého.  Informuje o tom prestižní vědecký časopis Nature Genetics. Tento objev přispěje ke šlechtění nových odrůd, díky kterým by se mohl hrách v České republice začít opět pěstovat ve větším rozsahu.

Videa

Magazín Česká věda: Genetické modifikace (od 10:40)
Přednáška prof. Doležela o programu Potraviny pro budoucnost
Medailonek prof. Jaroslava Doležela

Naše aktivity

Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je součástí Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v. v. i.  Ústav experimentální botaniky Akademie věd České republiky (ÚEB) byl založen v roce 1962. V současnosti má 14 laboratoří, které se nacházejí v Praze a Olomouci.      ÚEB provádí především základní výzkum v rostlinné biologii, konkrétně v rostlinné genetice, fyziologii, fytopatologii a biotechnologiích. Je . . .
Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský . . .
Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin je součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum je výsledkem spolupráce mezi Univerzitou Palackého v Olomouci a olomouckými pracovišti Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v .v. i. a Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. Každý z partnerů do vybudovaného centra přinesl své specifické know-how, své odborníky a . . .
Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum
Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum je prvním pracovištěm Akademie věd ČR, jehož hlavním cílem je zpřístupnit nejnovější výsledky a metody základního výzkumu šlechtitelům a zemědělské praxi. Aplikační laboratoř byla založena v rámci programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 v roce 2017 a provozuje ji Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. v Olomouci.Naše služby Aplikace cytogenetických . . .
Výzkumný program Akademie věd ČR Potraviny pro . . .
Strategie Akademie věd ČR reaguje na aktuální společenské výzvy promyšlenou formulací výzkumných programů, založených na spolupráci oborů a institucí při jejich řešení. Výzkumné programy Akademie věd ČR jsou otevřeny partnerům z vysokých škol, podnikatelské sféry a institucím státní a regionální správy, stejně jako zahraničním výzkumným skupinám a organizacím. Výzkumné programy jsou navrhovány a formulovány po dohodě vedení Akademie věd s řediteli . . .