V nedávné době vedoucí oddělení Socioekonomie bydlení Martin Lux poskytl rozsáhlý rozhovor pro Lidové noviny. Zaměřil se v něm na téma cenové bubliny a investičních bytů.
Lux nejprve popisuje, jak se od 90. let měnil trh s bydlením. „Za tu dobu jsme již zažili několik fází, kdy se zhoršila dostupnost bydlení. Pak přišel nějaký výkyv, zpravidla splaskla cenová bublina, a bydlení se opět zlevnilo. Během krize přichází zase jiné komplikace, například jsou nedostupné hypotéky nebo jsou problémy s jejich splácením. Pak se ale vše obrátí,“ vysvětluje. Nyní se podle něj dostáváme do situace, kdy ceny bydlení letí zejména ve větších městech vzhůru a bydlení se stává nedostupným. „Dříve či později však přijde zase zvrat. Dosáhneme maxima, a nebude to možná tak dlouho trvat, a ceny bydlení zamíří dolů. V mnohých zemích během poslední krize ceny bytů klesly velmi razantně, například v Irsku na polovinu,“ doplňuje Lux a upozorňuje, že z důvodu silné orientace na vlastnické bydlení existuje velké riziko, zasáhne prasknutí cenové bulbiny velké množství českých domácností.
V čem spočívá toto riziko? Podle Luxe může být propad cen během příští krize výraznější a může trvat déle. To například znamená, že pokud si dnes někdo půjčí 4 miliony na byt a ceny spadnou, bude muset bance splácet více než je hodnota bytu.
Celý rozhovor s názvem „Zdaňme investiční byty“ je k přečtení online.
---
Martina Luxe v poslední době citovala také následující média:
- Aktuálně.cz: Vlastní byt symbolem úspěchu, nájem potupou. Na bydlení vydělávají Češi nejdéle v EU
- Respekt.cz: Problémy řešíme přímo a za pět minut je hotovo, říká seniorka o spolubydlení
Za pozornost stojí také rozhovor pro Info.cz či aktuální publikace Vlastní bydlení jako finanční bonus k důchodu, jíž je Martin Lux spoluautorem.
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter