Cílem tohoto mezinárodního projektu je prozkoumat různorodé souvislosti mezi sociálním znevýhodněním obyvatel, strukturou příležitostí, a individuální "agency" aktérů žijících ve venkovských periferiích Česka a bývalého východního Německa. Projekt přináší do výzkumu venkovských periferií několik inovativních prvků: a) komparativní pohled na b) různé formy sociálního znevýhodnění v dynamicky se proměňujících venkovských oblastech dvou post-socialistických společností (Česko a bývalé východní Německo) se speciálním zřetelem na c) tři obzvlášť znevýhodněné sociální skupiny (osaměle žijící senioři, pečující rodiny a nezaměstnaní).
Empirické výzkumy prokázaly, že sociální znevýhodnění ve venkovských oblastech, které se projevuje zejména chudobou a deprivací, je mnohem typičtější pro společnosti střední a východní Evropy, které prošly nebo stále procházejí post-socialistickou transformací, než-li pro oblasti západní Evropy (Shucksmith et al. 2009; Spoor 2013). Mezinárodní výzkum ve dvou post-socialistických společnostech umožní získat hlubší pohled do obecnějších mechanismů sociálního znevýhodnění ve venkovských oblastech a do role lokální a regionální struktury příležitostí ve dvou zemích, které přes jisté společné historické dědictví procházejí částečně rozdílnými procesy periferizace. Srovnání mezi Českem a bývalým východním Německem má potenciál přinést specifický vhled do výsledků post-socialistické transformace, a do procesů proměny a komodifikace venkova.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 1, zobrazeno 1 - 1)
This study investigates socioeconomic peripherality in Hungary and Czechia. Despite the current attention devoted to peripheries in post-communist societies, the authors argue that there is a lack of data-driven international comparisons of the socio-spatial outcomes of peripheralisation processes.
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter