official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2010  > říjen  > Úvodník

Historická (ne)poučitelnost


04_1.jpg

Druhým rokem se Akademie houpe na vlnách nejistot. Veřejnost se průběžně dozvídá, že je na vědu vyčleňováno stále více peněz, avšak vědci z Akademie věd a vysokých škol mají pocit, že jich spíše ubývá. A tak už se skoro stalo zvykem, že vědečtí pracovníci i pedagogové (dlužno podotknout, že jsou zhusta tyto pozice dvojjediné vzhledem k nezbytnosti vychovávat příští generace) upozorňují, kde všude finance chybějí, aby se vzápětí objevila v médiích zpráva, že školy nebo Akademie dostaly přidáno. Jenže ono „přidáno“ může někdy znamenat jen „umenšený úbytek“, tedy že se z původních čtyř koleček salámu na talíři neobjeví jen kolečka dvě, ale tři.



S překotným příchodem nezvládnuté demokracie v devadesátých letech jsme si nechali prakticky zlikvidovat do té doby značně rozvinutý průmyslový výzkum (zda byl efektivní, to je na posouzení jiných) v bláhové důvěře, že noví majitelé ocení náš „intelektuální“ potenciál. Realita se od této naivity dramaticky liší a průmysl dnes potřebuje peníze, aby znovuvybudoval výzkum, který nechaly předchozí vlády svými krátkozrakými „ekonomickými“ vidinami zničit a vytunelovat.



Bude se situace opakovat i v oblasti školství a akademického výzkumu, až nebude mít konzumní společnost nejen z čeho vařit, ale ani nápady, co by vůbec vařit mohla? Snad nás historie poučila…



MARINA HUŽVÁROVÁ,
kresba Kaianders Sempler

NA OKRAJ

Česká metodika pro hodnocení a pro rozdělování veřejných prostředků na vědu a výzkum známá jako „kafemlejnek“ je světový unikát. Mezinárodní audit ji označuje za „značné riziko pro zdraví celého systému výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI). V současné formě by se tato metodika neměla používat. Je lepší vyčkat než použít nástroje, který by mohl způsobit škody.“ Nálezové zprávě se budeme věnovat v příštím čísle

AB

.