official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2014  > říjen  > Úvodník

Cernská jubilea

04_1.jpg

 Přesně před rokem žila touto dobou vědecká obec a zejména fyzikové napětím, zda stockholmská komise pro Nobelovy ceny skutečně udělí nejprestižnější trofej částici nepatrnější než nepatrné, jež byla nazvána po svém objeviteli Higgsův boson. Okamžik sdělení jsme sledovali společně v budově na Národní – vždyť se na polapení bosonu v CERN podíleli také čeští vědci z různých našich institucí, kteří na práci největší evropské laboratoře participují. V tomto kontextu dlužno vzpomenout nesmírné zásluhy o českou účast v tomto společném evropském projektu, které měl prof. Jiří Niederle. Zastupoval zde Českou republiku už od roku 1992, v letech 1995–1998 pak zastával vysokou pozici místopředsedy Rady CERN.

uvodnik_CERN.jpg
Foto: Marina Hužvárová, Akademický bulletin

Letošní kulaté jubileum evropské „Mekky“ fyziků připomínáme na stránkách říjnového Akademického bulletinu v Tématu měsíce, zachycujeme také nesmírně úspěšnou interaktivní výstavu k tomuto tématu i návštěvu ředitele CERN Rolfa D. Heuera. Jen plánované návštěvě „otce božské částice“ Petera Higgse bohužel na poslední chvíli zabránila nemoc. A čím odrazit skeptické hlasy, že je CERN příliš drahá „hračka“? Například zdůrazněním dalšího letošního výročí, které připomíná tabulka na zdi jedné z chodeb shodou okolností jen pár kroků od dveří s označením Fyzikálního ústavu AV ČR.

web_cern1.jpg
Foto: Marina Hužvárová, Akademický bulletin

Před čtvrt stoletím se v těchto cernských prostorách zrodila webová síť – world wide web – s myšlenkou na ni přišel Tim Bernes Lee v převratném roce 1989. A asi ne každý ví, že vynález, bez něhož už si vůbec nedovedeme představit současný život, věnovali vědci z CERN celému světu zcela zdarma.

MARINA HUŽVÁROVÁ