official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2014  > říjen  > Obhajoby DSc.

Granity A-typu v Krušných horách

Pracovník Geologického ústavu AV ČR RNDr. Karel Breiter, Ph.D., DSc. obhájil disertaci A-type granitoids in the Bohemian massif před komisí Geologické vědy a získal vědecký titul „doktor geofyzikálně-geologických věd“. Dr. Breiter je mezinárodně uznávaným odborníkem v petrologii a mineralogii granoitodních hornin s důrazem na jejich vývoj (vmístění, geochemie apod.) a ložiska nerostných surovin. V České republice je nositelem moderní mineralogie, petrologie a geochemie granitoidních hornin.

15_1.jpg
Foto: Martin Ehl, Archiv autora

Od doby všeobecného přijetí tektoniky litosférických desek jako základu pro interpretaci geologického vývoje Země na přelomu 60. a 70. let minulého století vědci hledají kauzální vztahy mezi charakterem magmatických hornin a geotektonickýmprostředím, v němž vznikly. Hledání mělo a má rozměr nejen akademický (zpřesnění geologické interpretace starých, hluboce erodovaných částí kontinentů), ale i praktický – prognózy výskytu určitých nerostných surovin, zejména v současnosti tak populárních „kritických prvků“ potřebných pro moderní technologie (Li, Nb, Ta, Sn, W, Zr, REE aj.).

Chemický charakter vyvřelých hornin je výsledkem mnoha faktorů, z nichž nejdůležitější jsou složení protolitu, který byl roztaven, tektonické prostředí, v němž k tavení došlo, a stupeň frakcionace magmatu. Platí to pro všechny typy magmat, i když v případě kyselých hornin (granitoidů) jsou vztahy mezi složením konkrétní horniny a výchozími pT podmínkami méně zřejmé než v případě hornin bazických.

V průběhu 70. let minulého století byly definovány tři základní typy granitoidů se specifickým časoprostorovým vztahem k vývoji orogenů: zatímco granity I-typu (z anglického Igneous) vznikly přetavením starších magmatických hornin, granity S-typu (Sedimentary) vznikly roztavením hornin usazených, které byly během orogeneze ponořeny do velkých hloubek. Granity I- a S-typu se objevovaly zejména v závěrečných etapách orogeneze v oblastech kolize litosférických desek, tedy v kompresním prostředí a v součtu představují naprostou většinu granitoidů současného zemského povrchu. Mnohem vzácnější jsou granitické horniny vzniklé v extenzních podmínkách v počátcích rozpadu starých kontinentálních štítů, pojmenované svými objeviteli jako granity A-typu (Anorogenic). A-typové granity vznikají tavením relativně suchých hornin ve spodní části zemské kůry. V tomto případě není impulzem k tavení vzrůst teploty, ale pokles tlaku v důsledku extenze. Jejich specifickými chemickými znaky jsou nízká aluminita, nepatrné obsahy fosforu a tendence k hromadění prvků tvořících malé, vysoce nabité ionty (high field strenght elements – Nb, Ta, Sn, W, U, Th, Y, REE).

Granity v Krušných horách byly pro svoji zjevnou asociaci s cínovou mineralizací podrobně petrograficky a chemicky studovány od poloviny 19. století a jsou jednou z klasických oblastí rudonosných granitů ve světovém měřítku. Geochemické studiumpo roce 1970 přineslo nové impulzy pro vysvětlení vzniku rudonosných magmat a nálezy explozivních brekcií v nadloží některých rudonosných systémů dokázaly jejich subvulkanický charakter.

Obhájená disertační práce A-type granitoids in Bohemian Massif je shrnutím autorových výzkumů granitů v Krušných horách od roku 1990, zejména však v posledních 10 letech. V roce 1991 se podařilo prokázat, že v Krušných horách jsou kromě převažujících cínonosných granitů typu S přítomny též rudonosné granity typu A. Krušné hory jsou ve světovém měřítku první oblastí, kde se podařilo dokázat časoprostorově současný vznik magmat S- a A-typu. Později byly krušnohorské granity A-typu podrobně petrologicky, mineralogicky a geochemicky definovány a diskutovaly se základní rozdíly ve složení koexistujících magmat typu A a S. Bylo zjištěno, že rudonosná magmata typu A mohou vznikat nejen ve skutečně anorogenních oblastech starých kontinentálních štítů, ale za příznivých okolností i v lokálních extenzních doménách v závěru vývoje kolizních orogenů.

KAREL BREITER,
Geologický ústav AV ČR, v. v. i.