Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
04. 10. 2019

Průzkum nejbližšího hvězdného systému Proxima Centauri by mohly urychlit mezihvězdné sondy o velikosti jednoho gramu, urychlené velmi silným laserovým zdrojem až na 20 % rychlosti světla. Probádat asi 150 nejbližších hvězd a jejich planetární systémy během několika desítek let je proto vcelku realistická představa. I tato slova zazněla na setkání Prague Laser Spaceapps Workshop, které se ve dnech 25. až 27. září uskutečnilo v laserovém centru HiLASE v Dolních Břežanech a v Toskánském paláci na Hradčanském náměstí.

04. 10. 2019

Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR patří ke špičkovým pracovištím v oblasti vývoje nového zdroje energie na zařízeních tokamak. Nyní jeho výzkum ocenili i vědci z prestižního Massachusettského technologického institutu (MIT) ve Spojených státech.

04. 10. 2019

Na přelomu září a října navštívila předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová jako členka delegace Senátu Mongolsko. Účastnila se zde jednání s prezidentem, předsedou mongolského parlamentu a sešla se také se zástupci Mongolské akademie věd. Nejen s mongolskými akademiky se nyní rýsuje zajímavá spolupráce.

03. 10. 2019

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a premiér Andrej Babiš slavnostně otevřeli nový depozitář v Masarykově ústavu a Archivu Akademie věd ČR. Jen v tomto depozitáři se nachází 30 000 svazků z takzvané profesorské Masarykovy knihovny, které byly dosud uskladněny v nevyhovujících podmínkách mimo Prahu. Dalších na 160 000 svazků schraňuje depozitář otevřený před dvěma lety.

02. 10. 2019

Když nastupujeme do letadla, samozřejmě předpokládáme, že jeho součásti, od motoru až po poslední nýtek na trupu, spolehlivě vydrží náročné podmínky provozu. Každý defekt totiž může mít fatální následky. K hledání a navrhování vysoce kvalitních materiálů, které snesou obrovské změny teplot a tlaků i namáhání v tahu, přispívají vědci na několika pracovištích Akademie věd ČR.

30. 09. 2019

Nebezpečné bojové chemické látky jako novičok nebo sarin by mohl několikanásobně účinněji rozložit nový nanokompozit. Na jeho vývoji se podíleli i vědci Akademie věd ČR, Štěpán Stehlík z Fyzikálního ústavu AV ČR a Jiří Henych z Ústavu anorganické chemie AV ČR, spolu s kolegy z dalších českých institucí i Uppsalské univerzity.

27. 09. 2019

Vědcům z Orientálního ústavu Akademie věd ČR se daří prosadit i na mezinárodní scéně. Japanoložka Nobuko Toyosawa a arabista Bronislav Ostřanský letos vydali knihy v prestižních nakladatelstvích Harvard University Press a Edinburgh University Press.

27. 09. 2019

V nádherném prostředí zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově se na konci září odehrála novodobá světová premiéra opery německého skladatele Johanna Adolfa Hasseho Il Demofoonte. Při této příležitosti uspořádali muzikologové z Ústavu dějin umění AV ČR mezinárodní konferenci Il Demofoonte jako námět dramatu per musica: Johann Adolf Hasse a další skladatelé 18. století. Historicky poučená interpretace barokní opery se tak propojila s muzikologickým výzkumem.

26. 09. 2019

Versailleská mírová smlouva, od jejíhož podpisu letos uplynulo 100 let, zásadně ovlivnila poválečné uspořádání světa. Nové pohledy na tento dokument přináší dvoudenní mezinárodní konference, která dnes začala v Černínském paláci v Praze.

26. 09. 2019

Botanický ústav AV ČR společně s odborníky z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálu odhalili, že grafen, který patří k jednomu z nejzkoumanějších nanomateriálů současné vědy, může poškozovat řasy přítomné ve vodě. Zároveň zjistili, že se tyto vodní organismy umí bránit a vytvářejí si účinnou chemickou obranu. Výsledky studie publikoval nedávno odborný časopis Carbon.