Previous Next
Mlhoviny strukturalismů PIOTR GIEROWSKI Literárněvědný strukturalismus je příkladem jednoho z nejdůležitějších směrů 20. století, který zanechal...
Průvodce po cestách literárněvědného strukturalismu HERTA SCHMID Ondřej Sládek s kolektivem spoluautorů vypracoval rozsáhlý terminologický Slovník literárněvědného...
Mravný étos S. Podlipskej, vedecký pátos monografie EVA PALKOVIČOVÁ Jana Vrajová v predkladanej monografii zúročuje svoj doterajší výskum tvorby Sofie Podlipskej a...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

11. října 2019 od 8:30 se v dolní zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1) koná Dílna diachronní naratologie. Akci v návaznosti na projekt GA ČR 18-04420S, Proměny narativních způsobů v české próze I. pořádají Alice Jedličková (odd. teorie) a Matouš Jaluška (odd. starší literatury).

V novém akademickém roce si Vás dovoluji pozvat na další cyklus Staročeských dýchánků, který příští úterý 1. října 2019 od 17:00 v přednáškovém sále ÚČL AV ČR zahájí Daniela Rywiková z FF Ostravské univerzity s tématem Hřích a smrt: Krumlovský sborník v kontextu náboženské praxe pozdního středověku. 

V edici Literatura ke stažení jsem zveřejnili výstavu "Přepisovat a šířit výslovně zakázáno!". Na osmnácti panelech se mohou zájemci obeznámit s okolnostmi vydávání českého literárního samizdatu v letech 1949-1989.

Oproti předchozím kongresům otevíráme možnost přihlašovat k problematice jednotlivých programových os nejen individuální příspěvky, ale také panely. Odborné obci chceme poskytnout příležitost, aby se prostřednictvím návrhů panelů výrazně zapojila do tematické profilace kongresového jednání.

Claire Madl,  Michael Wögerbauer a Petr Píša vydávají v nakladatelstvím Academia nově zřízené edici Knižní kultura monografii Na cestě k "výborně zřízenému knihkupectví", která zkoumá vývoj knižního trhu v Čechách mezi lety 1749 až 1849.

24. září od 16:00 proběhne na dvoraně budovy ÚČL (Na Florenci 3, Praha 1) vernisáž výstavy Přepisovat a šířit výslovně zakázáno! Výstava volně navazuje na nedávno vydanou encyklopedii Český literární samizdat 1969–1989.

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2