Novinky
Mezinárodní setkání odborníků na rentgenovou optiku v astronomii
Astronomický ústav Akademie Věd ČR a České vysoké učení technické v Praze. Tisková zpráva ze dne 28. listopadu 2008.
Kosmické agentury Evropy, USA a Japonska se spojily v novém velkém společném projektu IXO – International X-ray Observatory, projektu obřího kosmického rentgenového dalekohledu, který výrazně posune naše poznání vesmíru. Špičkoví odborníci 7 zemí se sejdou v Praze a budou diskutovat o nových technologiích pro tento projekt i o české účasti v něm.
Organizátory pracovního setkání jsou Astronomický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i. (ASÚ AV ČR) a České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze.
Mezinárodní workshop proběhne ve dnech 2. až 6. prosince 2008 v pražské Vile Lanna pod záštitou rektora ČVUT.
Účast potvrdilo celkem 41 pozvaných odborníků z USA, Německa, Itálie, Velké Británie, Japonska, Ruska a České republiky. Stavba velkého vesmírného rentgenového dalekohledu je technologicky náročný úkol. Vyžaduje spolupráci odborníků z různých oborů v široké mezinárodní spolupráci. Ještě před zahájením stavby optiky dalekohledu je třeba zvládnout některé dosud nevyřešené technické problémy. Odborníci budou na workshopu řešit technologie rentgenové optiky založené na tenkých vrstvách křemíku, pokročilé technologie tvarování skla či metrologické testy a měření. Řada těchto technologií je studována také českými vědci. Rentgenová kosmická optika je vyvíjena v České republice již téměř 40 let a čeští vědci v tomto oboru dosáhli řady mezinárodně uznávaných výsledků. Organizátoři také pořádají sekci zaměřenou na astrofyzikální aspekty rentgenových teleskopů a satelitů. Zazní zde prezentace nejen předních světových vědců zmíněného oboru, ale i významných vědců České republiky. Mezinárodní workshop se navíc uskuteční těsně po oficiálním vstupu České republiky do Evropské kosmické agentury (ESA), neboť platným členem ESA se ČR stala 12. listopadu 2008. Členství ČR v ESA umožňuje českým vědeckým institucím plně se podílet na projektu IXO i dalších projektech ESA. O nových možnostech, dosažených výsledcích i novinkách budou diskutovat vědci významných institucí z USA – (NASA, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, University of Colorado, University of Iowa), Německa (Max-Planck-Institut, Dr. Remeis Sternwarte Bamberg), Itálie (Osservatorio Astronomico di Brera), Japonska (Tokyo Metropolitan University), UK (University of Leicester) a České republiky (ASÚ AV ČR, ČVUT, VŠCHT, Rigaku Innovative Technologiies Europe s.r.o., ON Semiconductor).
Podrobnosti a příslušné kontakty jsou k dispozici na webových stránkách:
Kontakty:
Doc. RNDr. René Hudec Vedoucí skupiny Astrofyziky vysokých energií Stelární oddělení Astronomický ústav AV ČR, v.v.i. Fričova 298 Ondřejov Tel.: +420 323 620 128 Mob.: 731 502 542 E-mail: rhudec@asu.cas.cz