Radio Wave v těchto týdnech spustilo ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR podcastovou sérii Po sametu, v níž spolu s hosty z různých oborů či oblastí společenského života zkoumá deset zásadních polistopadových milníků, které formovaly naši současnost. Jedním z nich byl i sociolog a politolog Ondřej Císař.
V podcastu se novinářka Lucie Vopálenská a moderátor Vítek Svoboda zaměřují na události ze zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které proběhlo v roce 2000 v Praze. Císař vzpomíná na atmosféru, která tehdy panovala před samotným zasedáním: „Nemám data, která by přesně řekla, kolik procent občanů a občanek Prahy se bálo. Ale to, že média vysílala příspěvky o tom, jak se obchodníci připravují na střety, jak plánují zabedňovat výkladní skříně, to se dělo. Minimálně podle některých interpretací to vedlo k tomu, že průměrný Pražan z toho měl obavu,“ vysvětluje. Zasedání bylo však podle něj zároveň chápáno jako něco, co potvrzuje správné směřování země k Západu. „Byla to jedna ze značek, která znamenala, že se Česká republika integruje do západních struktur a stává se součástí vyspělého západního světa, vedle důležitých událostí, jako je vstup do NATO a později do Evropské unie,“ doplňuje Císař.
Politický mainstream, bezpečnostní složky a média vykreslovaly podle Císaře zasedání jako další „razítko“, které schvalovalo transformaci České republiky a ukazovalo úspěch ve směřování směrem na Západ, do Evropy. Zároveň existovala druhá linka, která reflektovala očekávané protesty. Policisté se na akci připravovali třičtvrtě roku dopředu, nacvičovali dokonce zásah proti demonstrantů za účasti specialistů z FBI. Spolu s přijetím určitých bezpečnostních opatření tím byla vytvořena představa „války v ulicích“ a pocitu strachu. „Kritičtější interpretace říká, že bezpečnostní složky českého státu vyvolaly určitou protestofobii, psychologickou válku proti protestu, který se chystal několik měsíců dopředu,“ popisuje okolnosti nepokojů Císař.
Celý rozhovor je k poslechu online:
Tématu zasedání MMF v roce 2000 se redakce Radia Wave věnovala také ve článku Dlažební kostky, bubínky a slzný plyn. Jaké byly protesty proti zasedání MMF v roce 2000?.
Ondřej Císař v poslední době vystoupil rovněž v pořadu České televize 168 hodin, kde komentoval rozhodnutí české vlády uspořádat státní pohřeb Karlu Gottovi. Záznam pořadu je rovněž dostupný online.
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter