Nacházíte se

Podzimní setkávání s Fyzikálním ústavem

Pokusy s tekutým dusíkem v rámci Zažít město jinak přilákaly pozornost davů.

První podzimní měsíc roku 2019 byl na Fyzikálním ústavu AV ČR ve znamení akcí pro veřejnost, kterých proběhlo hned několik. Akce konající se každý rok, jako je Festival vědy a Noc vědců, byly letos doplněny zapojením Fyzikálního ústavu do sousedských slavností Zažít město jinak.

Série událostí začala ve středu 4. září Festivalem vědy. Akce se konala na pražském „Kulaťáku“ v Dejvicích a návštěvníci se zúčastnili celodenního programu, který byl letos poprvé prodloužen až do 19 h. Dopolední program využily především školní skupiny, pro které se stal vhodným zahájením školního roku. Zájemci z řad široké veřejnosti ovšem proudili na místo po celý den.

Na stánku Fyzikálního ústavu se návštěvníci letos podrobně seznámili s výzkumnou sekcí, zkoumající částicovou fyziku a astrofyziku. FZU navíc vyniká v oboru, který obě oblasti spojuje dohromady – tzv. astročásticové fyzice. Na vlastní oči se seznámili s částicemi, které přilétají v ohromných množstvích z vesmíru a nepozorovaně dopadají na naše těla i vše kolem. Pozorování bylo umožněno novou mlžnou komoru. Zájemci se také dozvěděli, na jakých zahraničních observatořích se FZU podílí, jak čeští vědci přispívají k výzkumu v laboratoři CERN a v neposlední řadě se seznámili s vědci z kosmologické skupiny CEICO, kteří zkoumají vývoj a stavbu samotného vesmíru.

Stopy částic v mlžné komoře - co znamenají a nejsou nebezpečné?

V sobotu 21. září proběhla v rámci akce Zažít město jinak (ZMJ) sousedská slavnost v Cukrovarnické ulici ve Střešovicích, a to přímo před historickým areálem Fyzikálního ústavu, který samozřejmě na oslavě nemohl chybět. Myšlenkou ZMJ je zvyšování povědomí o hodnotě veřejného prostoru a umožnění setkávání aktivních obyvatel na slavnostech v režii místních organizátorů a dobrovolníků.

“Fyzikální ústav a naši pracovníci se ke slavnosti Zažít město připojili například představením zajímavých fyzikálních pokusů nebo mlžné komory. Částečně otevřen byl veřejnosti i náš areál, kterým vedla také trasa historické exkurze,” říká dr. Michal Dušek, vedoucí pracoviště FZU v Cukrovarnické ulici. Na závěr večera proběhlo promítání amatérského historického filmu vzpomínajícího s humornou nostalgií na doby, kdy šroubovák, pájka a volmetr byly nutnou výbavou každého fyzika.

Do historie cukrovarnického areálu se návštěvníci přenesli během komentované prohlídky.

Poslední událostí měsíce září byla Noc vědců, která se uskutečnila v pátek 27. září na 51 místech v celé České republice včetně tří pracovišť Fyzikálního ústavu. Do programu se každoročně zapojují výzkumné instituce, vysoké školy a hvězdárny a nabízejí návštěvníkům možnost seznámit se s fascinujícím světem vědy i s lidmi, kteří vědu dělají.

Na pracovišti FZU Na Slovance (Praha 8 - Ládví) bylo možné u této příležitosti navštívit exkurze zaměřené na speciální slitiny s tvarovou pamětí a elektronovou mikroskopii. Pracoviště v Cukrovarnické ulici (Praha 6 - Střešovice) představilo svůj výzkum vážným zájemcům z řad studentů a potenciálním spolupracovníkům - k vidění byly nejen špičkové přístroje a pracovní postupy, ale i odlehčující pokusy. Bohatý program tradičně nabídla proslulá laserová centra v Dolních Břežanech ELI Beamlines a HiLASE.

Neopakovatelná atmosféra Noci vědců

Pokud jste se našich akcí nestihlu zúčastnit, nezoufejte! Můžete se těšit na Týden vědy a techniky (11. - 17. 11.), v rámci nějž se konají naše Dny otevřených dveří - více informací a přihlašování zveřejníme během října na našem webu.