semináře Ústavu termomechaniky dne 5. listopadu 2019 ve 10:00 v posluchárně A:
Notes on Experimental Research on Transonic Compressor Blade Cascades, Ing. David Šimurda, Ph.D., Ústav termomechaniky AV ČR
Přijďte k nám ve dnech 12., 14. a 16. listopadu 2019, ať vidíte, na čem děláme! Více zde.
Máte zájem o kvalitní učební texty o mechanice kontinua z pera profesora Cyrila Höschla? Česká společnost pro mechaniku zdigitalizovala skripta z let 1973 až 1988...
Dne 2. října 2019 obdržel Ing. Václav Vinš, Ph.D. na IAPWS Symposiu “Chemistry and Mass Transport for Steam Generation” pořádaném v rámci výročního zasedání Mezinárodní asociace pro vlastnosti vody a vodní páry (IAPWS) v kanadském Banffu cenu IAPWS Helmholtz Award. Ocenění bylo dr. Vinšovi uděleno za úspěchy ve výzkumu termofyzikálních vlastností vody a vodných směsí, zejména pak povrchového napětí metastabilní podchlazené vody a fázových rovnováh s hydráty plynů. »»»
Dne 18. prosince 2018 se konalo slavnostní vyhlášení výsledků 25. ročníku soutěže o Cenu profesora Babušky v oboru počítačových věd se zaměřením na počítačovou mechaniku, počítačovou analýzu a numerickou matematiku. »»»
Dne 20. listopadu proběhlo slavností předání cen Nadačního fondu Stanislava Hanzla. Ing Zuzana Broučková z oddělení termodynamiky obdržela toto ocenění za mimořádné studijní výsledky ve studiu na Fakultě strojní ČVUT a za vědeckou, odbornou činnost.
Cenu udělil rektor ČVUT prof. Ing. P. Konvalinka, CSc. jménem Nadačního fondu ČVUT Stanislava Hanzla. »»»
Cenu děkana FJFI - NUVIA 2017 za nejlepší diplomovou práci s názvem "Charakterizace komplexních materiálových systémů pomocí povrchových akustických vln s využitím laser-ultrazvukových metod" získal Ing. Tomáš Grabec z oddělení Ultrazvukových metod. Práce vznikla pod vedením Ing. Petra Sedlák, Ph.D. ve spolupráci s Universitou Johannese Keplera v rakouském Linci. »»»
Kolektiv mladých pracovníků z Ústavu termomechaniky AV ČR a Fyzikálního ústavu AV ČR pod vedením P. Šittnera získal Cenu Wernera von Siemense 2016 pro Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu. Cena byla udělena za inovativní výzkum v oblasti vysokoenergetické rentgenové difrakce aplikované na technické problémy. Pomocí aplikace metody 3D rentgenové difrakce a mechanického modelování vědci pozorovali a vysvětlili mechanismus lokalizace deformace v tahově namáhaném superelastickém drátu ze slitiny s tvarovou pamětí NiTi. Metoda, která umožnila určit vnitřní napěťové a deformační pole s mikronovou přesností, se s výhodou uplatní při navrhování a vývoji technických aplikací slitin NiTi pro průmyslové využití v medicíně, robotice, leteckém a automobilovém průmyslu. »»»
Vědecký tým z Fakulty strojní ČVUT ve spolupráci s Ústavem termomechaniky AV ČR, Ústavem makromolekulární chemie AV ČR a 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy vyvinul umělou náhradu hlasivek, která by mohla pomoci tisícům lidí bez hlasu nebo nemocným rakovinou hrtanu. Projekt získal Cenu předsedy Grantové agentury ČR. Vědci si vynález už patentovali v České republice a požádali i o udělení patentu v zahraničí. »»»
Na mezinárodní konferenci ATPC 2016 v Japonsku, konané ve dnech 2. - 6. 10. 2016, byl Ing. David Celný z Oddělení termodynamiky oceněn v sekci studentských posterů. Prezentovaný poster autorů D. Celný, V. Vinš a J. Hrubý s názvem Mathematical modeling of planar and spherical vapor-liquid phase interfaces for multicomponent fluids byl jedním ze sedmi oceněných posterů v rámci celé konference. »»»
Nejvyšší ocenění v kategorii Jaderná energetika a souvislosti získala studie „Analýza a porovnání rozložení magnetického pole v třífázovém a vícefázovém asynchronním stroji“ Tadeáše Holého z oddělení Elektrotechniky a elektrofyziky.
Odborná porota udělovala ocenění v šesti kategoriích. »»»
Cenu poroty za studii „Metody synchronizace řízení pulzně řízených měničů na síti s rušivými složkami napětí“ obdržel Ing. Petr Šimek z oddělení Elektrotechniky a elektrofyziky.
»»»
Ing. Martině Thomasové z oddělení ultrazvukových metod Ústav termomechaniky byla udělena cena Crytur 2016 za diplomovou práci s názvem „Vývoj elastických konstant polykrystalů slitin s tvarovou pamětí při napěťově indukované reorientaci“ vedenou doc. Ing. Hanušem Seinerem, Ph.D. »»»