Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
01. 11. 2019

Už téměř 15 let nabízí projekt Otevřená věda talentovaným středoškolákům možnost absolvovat stáže v Akademii věd ČR. Ani v roce 2020 tomu nebude jinak. Podzimní náborová kampaň právě vrcholí a stovky studentů nedočkavě čekají, až se od začátku listopadu zpřístupní databáze stáží Otevřené vědy.

31. 10. 2019

Rozvoj zdravotnického výzkumu chce podpořit nová smlouva mezi Akademií věd ČR a ministerstvem zdravotnictví. Na intenzivnějším sdílení zkušeností, výměně vědeckých poznatků i společných grantových projektech se dnes v Praze dohodli předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

31. 10. 2019

Historická věda se tradičně zabývala popisem a analýzou vládnoucích dynastií, bitev, válek a převratů. Výzkum každodennosti zůstával dlouho ve stínu „velkých dějin“. Přitom pramenů, které nám dovolují nahlédnout do životů urozených, ale i městských a vesnických rodin, není málo. Dokládá to unikátní publikace Děti a dětství – od středověku na práh osvícenství vydaná Historickým ústavem AV ČR a nakladatelstvím NLN.   

30. 10. 2019

Už jen pár dní potrvá hlasování o názvu „české exoplanety. Kampaň Pojmenuj exoplanetu končí tuto neděli 3. listopadu. Vybírat můžete z devíti finálních návrhů a hlasovat prostřednictvím formuláře na našem webu. Vítězný název oznámí Mezinárodní astronomická unie v polovině prosince 2019.

30. 10. 2019

Co mohou diplomati udělat pro vědu a vědci pro diplomacii? Jaká je vlastně role vědeckých ambasadorů? A jak více rozvinout mezinárodní spolupráci a podporovat výzkumné infrastruktury? To jsou hlavní témata dvoudenního fóra nazvaného Danube Academies Conference, které dnes začalo v prostorách Akademie věd ČR v Praze.

30. 10. 2019

Také jste unavení z negativních zpráv o globálních změnách klimatu? Jenže dá se o nich vůbec přemýšlet a psát pozitivně? Není to snadné, ale pokusili jsme se. V novém čísle popularizačního časopisu AΩ / Věda pro každého. Časopis vydává Akademie věd ČR, k dostání bude zdarma na akcích Týdne vědy a techniky AV ČR a u nás na webu.

29. 10. 2019

Joachim Barrande byl všechno, jen ne suchopárný paleontolog zaujatý pouze zkamenělinami, i když jim věnoval podstatnou část svého života. Jako barvitou osobnost, která se musela potýkat s mnoha nepřízněmi osudu, a přesto za sebou nechala úctyhodné dílo, ho představil seminář Akademie věd ČR připomínající 220. výročí jeho narození.

29. 10. 2019

Ačkoli se může zdát, že vývoj umělé inteligence je pouze v rukou techniků a programátorů, čím dál více do něj promlouvají i vědci z jiných oborů včetně humanitních. Velkou roli přitom hraje filozofie, konkrétně etika, píše v úvodu svého textu studentka gymnázia Nad Alejí Kamila Houšková, která se zúčastnila soutěže o nejlepší esej na téma Etika umělé inteligence. Soutěž vyhlásilo Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice (CEVAST) při příležitosti prvního výročí svého založení.

25. 10. 2019

Získat zpětnou vazbu směrem dovnitř na pracoviště a jejich týmy a také informace pro rozhodování na úrovni vedení Akademie věd ČR. Takové jsou cíle hodnocení, které se připravuje pro nadcházející rok 2020. Jeho základní principy představil 24. října 2019 seminář Kanceláře Akademie věd ČR pro vybrané pracovníky.

23. 10. 2019

Celosvětově unikátní výzkumnou plochu na konci minulého týdne slavnostně otevřeli vědci z Výzkumné infrastruktury SoWa Biologického centra AV ČR u obce Vintířov na Sokolovsku. Jedná se o experimentální povodí, které umožní detailně sledovat, jak fungují klíčové ekosystémové procesy ve volné krajině. V České republice je to první zařízení tohoto druhu, ve světě existují jen další dvě obdobné stanice.