Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a katedra sociologie Institutu sociologických studií FSV UK si Vás dovolují pozvat na podzimní cyklus Čtvrtečních sociologických seminářů.
Česká města v čele s Prahou zasáhla zásadní krize bydlení. V roce 2017 jeho ceny rostly nejrychleji v zemích Evropské unie a současný trend pokračuje ve vzestupné tendenci. Růst cen je více než dvojnásobný oproti růstu platů. Gentrifikace prostupuje pražské čtvrti jako Žižkov, Karlín nebo Holešovice a vymisťuje chudší skupiny obyvatel na okraj města. Bydlení se v Praze stalo tou nejluxusnější komoditou. Česká metropole představuje jeden z příkladů toho, co Peter Marcuse a David Madden označují jako hyperkomodifikovaný svět. Post-socialistický obrat k neoliberálnímu rozhodování přinesl masivní privatizaci obecního bydlení, což se v současnosti projevuje neschopností města hrát signifikantní roli na realitním trhu, který ceny bydlení určuje. Součástí problému je i neschopnost výstavby nového obecního bydlení, krátkodobé pronájmy, spekulace s nemovitostmi nebo absence efektivních regulací, které by usměrnily neřízenou marketizaci bydlení. Přednáška sumarizuje existující data o bydlení a realitním trhu v Praze a České republice a přináší k nim na konkrétních příkladech historický, politický a prostorový kontext. Sekundární analýza těchto dat pátrá po příčinách současné krize v jejich komplexitě a navrhuje možná řešení, která by neměla stát výhradně na uvolnění výstavby a soukromém trhu. Specifickým cílem přednášky je konfrontace dominantního diskurzu o bydlení, který rozvíjí ekonomistické premisy, chce rozvolnit pravidla výstavby a volá po svobodě pro soukromé investory, kteří jsou považovaní za klíčové aktéry v řešení bytové krize.
Václav Orcígr je studentem doktorandského programu sociologie na ISS FSV UK. Zaměřuje se na sociologii města se specifickým pohledem na roli plánovacích politik a kontextu neoliberálního režimu řízení. Tématu města se věnuje také jako vedoucí kampaně Praha – město pro život v neziskové organizaci Arnika.
Seminář bude probíhat v češtině a není třeba se předem registrovat.
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter