Novinky

Prof. Doležel přednášel v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR
Akademie věd ČR uspořádala v pondělí 4. listopadu 2019 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR konferenci, na níž představila vybrané aktivity a výzkumné výsledky v rámci Strategie AV 21. 
Olomoucký festival Země na talíři se letos vydařil
Filmový festival dokumentárních filmů o jídle Země na talíři zavítal do Olomouce  po čtvrté. A je vidět, že si na Hané získal už své stálé příznivce. Festival, jehož součástí jsou filmové projekce, přednášky, diskuze, praktické workshopy, poradenství i soutěže, chce především upozornit na to, že zajistit do budoucna dostatek potravin pro všechny obyvatele planety nebude jednoduché a řešení bychom měli hledat už nyní. 
Festival Země na talíři poradí, jak šetřit životní . . .
Už počtvrté zavítá do Olomouce filmový festival dokumentárních filmů o jídle Země na talíři. Upozorní na to, že zajistit do budoucna dostatek potravin pro všechny obyvatele planety nebude jednoduché a řešení bychom měli hledat už nyní. Návštěvníci se mohou 22. října od 16 hodin těšit v Pevnosti poznání na projekce, diskuze, poradenství, soutěže i workshopy.
Aktivně jsme se zapojili do olomoucké Noci vědců
V Olomouci jsme se už tradičně věnovali malým i velkým příznivcům vědy v interaktivním muzeu Pevnost poznání. Náš stánek si prohlédlo na 800 návštěvníků, kteří si mohoi přímo na místě zahrát na rostlinné genetiky.
Olomoucký výzkum pomůže obohatit pšenici o vzácné geny . . .
Vyšlechtit kvalitnější a odolnější odrůdy pšenice bude v budoucnu snazší díky výzkumu jejích planých předchůdců v olomoucké laboratoři Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR), která je součástí Centra regionu Haná pro zemědělský a biotechnologický výzkum (CRH). 
Olomoučtí vědci pomohli rozluštit dědičnou informaci . . .
Mezinárodním tým vědců, mezi nimiž byli i odborníci z Olomouce, přečetl po šesti letech dědičnou informaci hrachu setého.  Informuje o tom prestižní vědecký časopis Nature Genetics. Tento objev přispěje ke šlechtění nových odrůd, díky kterým by se mohl hrách v České republice začít opět pěstovat ve větším rozsahu.
Návštěvníky Flory lákal letos také výzkum rostlin
Přednášky, praktické ukázky a pokusy i hru pro děti připravili výzkumníci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) pro návštěvníky letní etapy květinové výstavy Flora Olomouc. Lidé si za asistence vědců mohli vyzkoušet izolaci DNA z banánu, zjistili, jak rostliny vzájemně interagují, obdivovali rozmanitost semen nebo se seznámili s novými metodami šlechtění.
Přijďte se za námi podívat na Floru Olomouc!
I letos se účastníme letní etapy květinové výstavy a zahradnických trhů Flora Olomouc, která potrvá do neděle 18. srpna. 
CRH přiblíží návštěvníkům Flory Olomouc výzkum rostlin
Po loňské úspěšné premiéře se i letos Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum představí na letní etapě květinové výstavy a zahradnických trhů Flora Olomouc, která se uskuteční od 15. do 18. srpna. Vědci znovu promění pavilon H v improvizovanou laboratoř výzkumu rostlin a přiblíží veřejnosti například děje uvnitř rostlin, metody šlechtění nových odrůd, možnosti využití rostlinných hormonů nebo význam opylení pro tvorbu plodů a semen.
Aleš Pečinka v Universitas: Bez úprav genomů se . . .
V dětství chtěl být myslivec, ale nakonec to u něj vyhrály rostliny. Rostlinný genetik Aleš Pečinka z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum se z klasického „kytičkáře“ posunul přes cytologii až k molekulární biologii a epigenetice. 
Povolte moderní úpravy genomu rostlin, žádají vědci EU
Čeští vědci se připojují k výzvě evropských kolegů, aby EU povolila moderní metody úpravy genomu rostlin. Před rokem rozhodl Evropský soudní dvůr (ESD), že rostliny získané metodami přesného šlechtěn (tzv. CRISPR) jsou geneticky modifikovanými organismy (GMO). To ale znamená, že i plodiny s nejdrobnějšími úpravami genomu, ke kterým může spontánně docházet i v přírodě, podléhají restriktivním evropským předpisům, které tyto úpravy zakazují . . .
V naší laboratoři natáčela televize Prima
Rozluštění funkce dvou genů huseníčku rolního, na kterém se podílela skupina Aleše Pečinky z naší laboratoře, vyvolalo velký mediální ohlas. 
Olomoučtí vědci rozluštili funkci důležitého genu u rostlin
Rostlinní genetici z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) popsali jako první na světě funkci dvou genů huseníčku rolního a jejich vliv na vlastnosti této modelové rostliny. O jejich práci, která by se v budoucnu dala využít v praxi, informuje prestižní časopis Plant Cell.  
Věda a výzkum.cz: Čeští luštitelé genomu mají další . . .
Profesor Jaroslav Doležel usedá k rozhovoru s reportérem časopisu MED den poté, co se na začátku června vrátil z Ugandy. Ve spolupráci s Mezinárodním ústavem pro tropické zemědělství se totiž zabývá výzkumem genomu banánovníku. 
V Pevnosti poznání je nově robot, který pomohl . . .
Donedávna pomáhal vědcům s rozluštěním dědičné informace pšenice, nyní bude špičkovou olomouckou vědu přibližovat návštěvníkům interaktivního muzea Pevnost poznání. Robot Genetix Q-bot, který využívala olomoucká laboratoř Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, se stal dominantou nové části expozice Živá voda s názvem Kód života.
12345678