Previous Next
Kolik možností má editor JAN MALURA — ZDENĚK SMOLKA Dosavadní česká textologie je primárně zaměřena na umělecká díla. Disponuje dvěma příručkami,...
Brabec mimo řád a Brabec pro řád, Brabec vyprávějící a Brabec vyprávěný: Brabec 90 MARTIN C. PUTNA „A kdo to tedy je, ten váš Brabec, když říkáte, že je tak mimořádný?“Každý současný student, který už...
Podrobná mapa svobodné tvorby a myšlení v letech 1949–1989 JIŘÍ SUK Kniha Český literární samizdat, připravená k vydání devítičlenným autorským kolektivem pod vedením renomovaného...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

V úterý 12. 11. 2019 od 17:00 se v přednáškovém sále ÚČL (Na Florenci 1420, Praha 1) koná další přednáška Literárněvědného fóra na téma "Literatura – média – veřejnost. Utváření moderní literární kultury v českých zemích". Přednášku Co je a kdo má vkus (v 18. století)? prosloví Václav Smyčka. Jste srdečně zváni!

V rámci festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR (11.–17. listopadu 2019) proběhne v Ústavu pro českou literaturu v Praze i v brněnské pobočce Den otevřených dveří. Pracovníci ÚČL nabídnou návštěvníkům řadu přednášek s literární tematikou. 

Tým pro výzkum korespondence Jakuba Demla edičního a textologického oddělení ÚČL AV ČR si vás dovoluje pozvat na druhý večer z cyklu literárních čtení a besed "Jakub Deml píše (a my o něm) ... cesty, setkání, sny, fakta, fámy před sametem i po něm", který se koná v úterý 12. listopadu 2019 od 19 hodin v kavárně Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1).

Srdečně vás zveme na seminář Diachronní poetika jako alternativní metoda psaní dějin pořádaný v rámci projektu Narativní způsoby v české literatuře 19. století, který se bude konat ve dnech 14. a 15. listopadu 2019 v dolní zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Na Florenci 1420/3, Praha 1).

Ústav pro českou literaturu AV ČR a Ústav slovenskej literatúry SAV vás srdečně zvou na konferenci "Listopadové proměny. Česká a slovenská literatura v kontextu roku 1989", která se koná 30.-31. října 2019 v přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu (Na Florenci 1420/3, Praha 1).

V úterý 12. 11. 2019 od 17:00 se v přednáškovém sále ÚČL (Na Florenci 1420, Praha 1) koná další přednáška Literárněvědného fóra na téma "Literatura – média – veřejnost. Utváření moderní literární kultury v českých zemích". Přednášku Co je a kdo má vkus (v 18. století)? prosloví Václav Smyčka. Jste srdečně zváni!

Středisko společných činností AV ČR ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český AV ČR a Ústavem pro českou literaturu AV ČR zahájilo další ročník Školy českého jazyka a literatury pro pedagogy který se letos se uskuteční 14.–16. října 2019 v Praze v zasedacím sálu Ústavu pro českou literaturu AV ČR a v budově Akademie věd ČR.

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2