official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2014  > listopad  > Obálka

Robotická observatoř v Ondřejově

01_1.JPG
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Astronomický ústav AV ČR zprovoznil 7. října 2014 v areálu ondřejovské hvězdárny robotickou observatoř BlueEye 600. Srdce jejího komplexu tvoří zrcadlový dalekohled o průměru 0,6 metru, který umožňuje sledovat rychlé změny na obloze (za sekundu se dokáže otočit o 90 stupňů) – ondřejovští astronomové jej využijí například při pozorování jasných meteorů (bolidů).

01_1.JPG
Zleva: šéfkonstruktér dalekohledu Zdeněk Bardon, ředitel Astronomického ústavu AV ČR Vladimír Karas, Vladimír Baumruk z Fyzikálního ústavu UK a Pavel Suchan z ASÚ AV ČR

Symbolickým klíčem odemkl observatoř emeritní ředitel Evropské jižní observatoře (European Southern Observatory – ESO) prof. Johannes Andersen. Projekt s podporou Technologické agentury ČR vznikl ve spolupráci s Astronomickým ústavem UK a královehradeckou firmou ProjectSoft, která při konstrukci observatoře využila průmyslové automaty instalované například v pivovarech. Jak uvedl šéfkonstruktér Zdeněk Bardon (sám amatérský hvězdář), laboratoř je unikátní tím, že je mobilní a lze ji rozebrat, přemístit a sestavit bez nutnosti odlévání betonových pilířů, což snižuje cenu instalace. Zkonstruování prototypu si vyžádalo investici ve výši 18 milionů korun – výroba dalších přístrojů by mohla být levnější, okolo 10 milionů.

01_1.JPG

Laboratoř je osazena nejmodernějším řízením s pohony direct-drive s výlučně průmyslovými komponenty včetně PLC Beckhoff. Kopuli navrhli konstruktéři způsobem, aby umožňovala rychlé otevření a okamžité natáčení dalekohledu. Průmyslová elektronika se nachází ve speciálním kontejneru, meteorologická čidla se sama starají o bezpečnost observatoře. Pozorování lze provádět v několika módech – místním, dálkovém a plně robotickém s použitím plánovacího softwaru, kdy dalekohled pracuje, aniž by byl přítomen pozorovatel. Podle dr. Miroslava Brože, který se v Astronomickém ústavu UK zabývá dynamikou Sluneční soustavy a tepelnými jevy na planetkách, je způsob řízení tohoto dalekohledu odlišný, protože systémy v něm jsou velmi komplexní a jeho hardware je tak propracovaný, že přímo vybízí k vývoji nového softwaru.

01_1.JPG

01_1.JPG


lsd