Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
02. 12. 2019

Za účasti předních odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií se tento týden v české metropoli uskuteční 12. ročník mezinárodní konference AXRO 2019. Na pět desítek účastníků ze 14 zemí světa bude diskutovat o nejnovějších technologiích pro budoucí rentgenové družice a prezentovat významné, nyní připravované kosmické projekty Evropy, USA, Japonska a Číny. Na několika z nich se budou podílet i čeští vědci, mimo jiné z Astronomického ústavu AV ČR

29. 11. 2019

Kopalova přednáška patří k význačným poctám, kterých mohou čeští vědci a vědkyně dosáhnout. Letos takto Česká astronomická společnost ocenila dvě význačné osobnosti: odborníka na fyziku elementárních částic Jana Řídkého, který je zároveň místopředsedou Akademie věd ČR, a Miroslava Hrabovského, který působí ve Společné laboratoři optiky Fyzikálního ústavu AV a Univerzity Palackého v Olomouci.

29. 11. 2019

Memorandum o porozumění mezi Akademií věd a francouzským Institut National des Sciences Appliquées Lyon (INSA Lyon) podepsal včera místopředseda AV ČR Jan Řídký. Cílem Memoranda je podporovat a rozvíjet možnosti spolupráce na poli vědy a vzdělávání mezi Českou a Francouzskou republikou, a to jak mezi vědci, tak mezi studenty – formou vzájemné výměny informací, znalostí a podpory excellence.

27. 11. 2019

Jak se vyvinul jeden z nejdůmyslnějších systémů, který ovlivňuje růst rostlin a jejich reakce na podněty? Jak se v evolučním „dávnověku“ transportoval zásadní rostlinný hormon auxin? To zkoumali vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. 

27. 11. 2019

Evropská federace akademií přírodních a humanitních věd (ALLEA) vydala expertní stanovisko s názvem The Need for Intellectual Property Rights Strategies at Academic Institutions. Zdůrazňuje v něm význam ochrany práv duševního vlastnictví a formuluje doporučení pro akademické instituce i pro evropské a národní zákonodárce.

26. 11. 2019

Plazma tvoří až 99 % viditelné hmoty vesmíru. Na Zemi se vyskytuje zřídka, nabízí ale mimořádné vlastnosti a jeho využití je široké. Od výroby nových pokročilých materiálů přes lékařské aplikace, chemii, optiku až po prakticky nevyčerpatelný bezpečný zdroj energie. Výzkum plazmatu a využití jeho potenciálu je tématem pro špičkové vědce po celém světě.

25. 11. 2019

Daniel Bím, třicetiletý vědec Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, působící nyní v rámci postdoktorandského studia na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, získal včera jednu z cen soutěže Česká hlava, kterou vyhlašuje iniciativa Česká hlava spolu s Úřadem vlády ČR. Daniel Bím se zabývá studiem metaloenzymů neboli bílkovin obsahujících ionty kovů ve svých aktivních místech, které právě díky přítomnosti těchto kovových iontů urychlují rozmanité reakce v živých organismech, včetně aktivace vazeb mezi uhlíkem a vodíkem.

25. 11. 2019

Čeští vědci a inženýři se budou podílet na vývoji detektoru LAD v rámci čínské rentgenové observatoře eXTP. Observatoř se zaměří na výzkum hmoty v extrémních podmínkách vysoké hustoty, gravitace a magnetismu.

25. 11. 2019

Mezi jedno procento nejcitovanějších vědců světa se letos opět zařadili i vědečtí pracovníci z několika ústavů Akademie věd ČR. Seznam badatelů, jejichž články a další publikace jsou nejčastěji citovány jinými vědci, každoročně zveřejňuje americká společnost Clarivate Analytics, která se zabývá měřením vědecké výkonnosti a poradenstvím v oboru inovací.

25. 11. 2019

Projekt Otevřená věda uspořádal ve dnech 21. a 22. listopadu 2019 přehlídku výsledků studentských stáží. Prezentování před porotou je náročný úkol pro každého, a tím spíše pro středoškoláky, kteří se s ním setkávají poprvé. Letos se studentské vědecké konference zúčastnilo 140 začínajících mladých vědců. Představili témata, jimž se věnovali během své roční stáže.