Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
06. 12. 2019

Renomovaný historik středověku a archeolog Petr Sommer, francouzský znalec dějin Československa Alain Soubigou a odborník na raný novověk Petr Vorel dnes obdrželi význačné medaile Akademie věd ČR.

06. 12. 2019

Je čas reálný, nebo je výsledkem našeho subjektivního vnímání reality? Máme někde v mozku centrum vnímání času? Podobným otázkám se věnují filozofové, teoretičtí fyzikové, biologové a mnozí další. Přečíst si o nich můžete v novém Áčku – časopisu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

04. 12. 2019

S právníkem Centra transferu technologií Akademie věd ČR (CeTTAV) Michalem Beluským hovoříme o jeho zkušenostech s poskytováním služeb akademickým pracovištím, motivaci vědců k transferu znalostí i překážkách, které mu v českém prostředí brání.

04. 12. 2019

Polský historik Michał Pułaski, který se významně zasloužil o rozvoj česko-polských vztahů, získal v úterý 3. prosince čestnou medaili Františka Palackého. Na slavnostním ceremoniálu v Krakově mu ji jménem předsedkyně Akademie věd ČR předal Jan Němeček z Historického ústavu.

02. 12. 2019

Za účasti předních odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií se tento týden v české metropoli uskuteční 12. ročník mezinárodní konference AXRO 2019. Na pět desítek účastníků ze 14 zemí světa bude diskutovat o nejnovějších technologiích pro budoucí rentgenové družice a prezentovat významné, nyní připravované kosmické projekty Evropy, USA, Japonska a Číny. Na několika z nich se budou podílet i čeští vědci, mimo jiné z Astronomického ústavu AV ČR

29. 11. 2019

Kopalova přednáška patří k význačným poctám, kterých mohou čeští vědci a vědkyně dosáhnout. Letos takto Česká astronomická společnost ocenila dvě význačné osobnosti: odborníka na fyziku elementárních částic Jana Řídkého, který je zároveň místopředsedou Akademie věd ČR, a Miroslava Hrabovského, který působí ve Společné laboratoři optiky Fyzikálního ústavu AV a Univerzity Palackého v Olomouci.

29. 11. 2019

Memorandum o porozumění mezi Akademií věd a francouzským Institut National des Sciences Appliquées Lyon (INSA Lyon) podepsal včera místopředseda AV ČR Jan Řídký. Cílem Memoranda je podporovat a rozvíjet možnosti spolupráce na poli vědy a vzdělávání mezi Českou a Francouzskou republikou, a to jak mezi vědci, tak mezi studenty – formou vzájemné výměny informací, znalostí a podpory excellence.

27. 11. 2019

Jak se vyvinul jeden z nejdůmyslnějších systémů, který ovlivňuje růst rostlin a jejich reakce na podněty? Jak se v evolučním „dávnověku“ transportoval zásadní rostlinný hormon auxin? To zkoumali vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. 

27. 11. 2019

Evropská federace akademií přírodních a humanitních věd (ALLEA) vydala expertní stanovisko s názvem The Need for Intellectual Property Rights Strategies at Academic Institutions. Zdůrazňuje v něm význam ochrany práv duševního vlastnictví a formuluje doporučení pro akademické instituce i pro evropské a národní zákonodárce.

26. 11. 2019

Plazma tvoří až 99 % viditelné hmoty vesmíru. Na Zemi se vyskytuje zřídka, nabízí ale mimořádné vlastnosti a jeho využití je široké. Od výroby nových pokročilých materiálů přes lékařské aplikace, chemii, optiku až po prakticky nevyčerpatelný bezpečný zdroj energie. Výzkum plazmatu a využití jeho potenciálu je tématem pro špičkové vědce po celém světě.