AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Centrum Telč

 

Vítejte na stránkách Centra Telč, které je součástí Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.. Centrum Telč vzniklo v roce 2012 jako Centrum Excelence v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a z prostředků státního rozpočtu. V roce 2019 bylo po úspěšném završení projektu CET a po dokončení návazného projektu Národního programu udržitelnosti v letech 2014-2018 včleněno do struktury ústavu.

 

Více zde...

CET

 

Založení Školy rekonstrukce v Accumoli

29.11.2019

Během slavnostního otevření nové Školy rekonstrukce (Scuola do Riconstruzione) v Accumoli dne 12. listopadu 2019 bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi partnery z Itálie, Rekouska, České republiky, Slovenska a Maďarska. Mezi signatáři je i Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, který na slavnostním aktu reprezentoval jeho ředitel doc. Ing. Stanislav Pospíšil, Ph.D.

více zde

Návštěva z INSA Lyon

29.11.2019

Ve čtvrtek 28. 11. 2019 náš ústav navštívili zástupci francouzského Národního ústavu aplikovaných věd v Lyonu (Institut National des Sciences Appliquées Lyon) v rámci svého několikadenního pobytu v České republice, jehož důvodem bylo podepsání memoranda o spolupráci mezi INSA Lyon a Akdemií věd ČR.

více zde

Stážisté z CET získali 1. místo

26.11.2019

Stážisté, kteří letos v Centru Telč (CET) absolvovali pod vedením lektora Mgr. Radka Ševčíka, Ph.D. z Oddělení materiálového výzkumu stáž s názvem Syntéza CaCO3 v přítomnosti anorganických aditiv, získali na závěrečné Studentské konferenci Otevřené vědy 2019 1. místo. Stáž probíhala v rámci projektu AV ČR Otevřená věda a naši středoškolští studenti, Tadeáš Fejfar, Lukáš Dvořák, Justýna Melánie Přechová, byli oceněni v rámci II. vědní oblasti - Oblast věd o živé přírodě a chemických věd.

více zde

Tomograf v CET přečetl proklínací tabulku

25.11.2019

Latinsky psanou proklínací tabulku z antické Savarie pomohl přečíst tomograf TORATOM z Centra Telč ÚTAM AV ČR. Tabulka je vyrobená z olověného plechu a následná analýza rekonstruovaného trojrozměrného modelu, získaného z měření, pomůže s přečtením proklínacího textu, který se nalézá pod vrstvou koroze. Měření proběhlo 7. 11. 2019 a podíleli se na něm doc. Ing. Michal Vopálenský, Ph.D., Ing. Dan Vavřík, Ph.D a Ing. Ivana Kumpová z CET, ve spolupráci s A. Bartaovou, Ph.D. z Budapěšti a Dr. O. Sosztaritsem z Muzea v Savarii a doc. Urbanovou z Ústavu klasických studií MUNI.

více zde

Přednáška Ing. O. Skružné

16.11.2019

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 v 10:00 proběhne seminář, kterém přednese Ing. Olga Skružná příspěvek pod názvem "Návrh materiálové a technologické kopie raně barokní štukové výzdoby. Přednáška se koná na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Seminář Dr. A. S. Mazura

13.11.2019

Ve pátek 15 listopadu 2019 v 10:00 proběhne přednáška, kterou přednese Dr. Anton S. Mazur pod názvem "Solid-State NMR" division of the Saint-Petersburg State University Scientific Park. Přednáška se koná na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Týden vědy a techniky 2019

25.10.2019

Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR se i v letošním roce zapojí do Týdne vědy a techniky a to v pondělí 11. listopadu a ve středu 13. listopadu. A jaký jsme pro vás letos připravili program? Čtěte dále!

více zde

ÚTAM v chorvatských novinách

15.10.2019

V chorvatských novinách Universtitat vyšel článek Účinky větru a moře na mosty a větrné turbíny, pojednávající o výsledích práce dlouholetého zahraničního partnera ÚTAM prof. Hrvoje Kozmara, prof. Ahsana Kareema z University v Notre Dame a doktoranda Andrije Buljaca, který studuje pod vedením prof. Kozmara na Fakultě strojírenství a loďařství Univerzity v Záhřebu a doc. Stanislava Pospíšila na ÚTAM AV ČR. V rámci této spolupráce své výsledky Andrij Buljac měřil i ve větrném a klimatickém tunelu Vincenc Strouhal na našem pracovišti v Telči.

více zde

Seminář Ľ. Gajdoše

8.10.2019

Ve čtvrtek 7. listopadu 2019 v 10:00 proběhne přednáška Ing. Ľ. Gajdoše, CSc.  pojednávající o problematice testování zakřivených vzorků. Přednáška proběhne na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Setkání Mezinárodního poradního sboru

1.10.2019

V pondělí 16. září se na pražském pracovišti ÚTAM AV ČR sešli členové nově ustaveného Mezinárodního poradního sboru ÚTAM AV ČR. Mezinárodní poradní sbor je poradní orgán ředitele ÚTAM AV ČR zřízený dle čl. 10 odst. 2 Přílohy ke Stanovám Akademie věd.

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

AEDECC M00273

Diecéze římsko-katolické církve St.Pölten a Brno disponují velkým množstvím staveb, jako jsou kostely, fary a kláštery. Tyto objekty se zdaleka všechny nedaří využívat, což v důsledku vede k negativnímu urbanistickému vývoji . Nevyužíváním dochází k jejich rozpadu. Stávající problémy jsou na obou stranách hranice sousedících regionů podobného charakteru, dané zejména demografickým vývojem a uplynulým politickým vývojem v průběhu 20.století.
 

více zde

Nanolith

Použití nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců.  Více na: http://www.nanolithproject.eu/

více zde

GAČR 14-20374P

Během karbonatace vápna je třeba sledovat kvantitativní zastoupení polymorfů CaCO3 (kalcit, aragonit, vaterit) a jejich formační kinetiku. Relativní množství odlišných krystalických forem CaCO3 silně ovlivňuje vlastnosti vápenných malt. Kinetika procesu karbonatace a tvorba polymorfů CaCO3 ve vápenných pastách a omítkách bude zkoumána rentgenovou práškovou difrakcí, Ramanovou spektroskopií a infračervenou spektroskopií s Fourierovou transformací. Termogravimetrická analýza bude použita k určení stupně hydratace a rovněž karbonatace. Skenovací elektronová mikroskopie bude použita ke zkoumání mikrostruktury vzorků na morfologickém základu. Vápenné omítky jsou důležitým stavebním materiálem a v oblasti kulturního dědictví hrají klíčovou roli jako optimální materiál pro opravu historických budov. Očekává se, že výsledky této studie budou mít zásadní přínos ke stávajícím znalostem o kinetickém chování, vývoji fází a morfologii během karbonatační reakce vápenných past a malt.

více zde