AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Centrum Telč

 

Vítejte na stránkách Centra Telč, které je součástí Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.. Centrum Telč vzniklo v roce 2012 jako Centrum Excelence v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a z prostředků státního rozpočtu. V roce 2019 bylo po úspěšném završení projektu CET a po dokončení návazného projektu Národního programu udržitelnosti v letech 2014-2018 včleněno do struktury ústavu.

 

Více zde...

CET

 

Ceny Stanislava Hanzla 2019 nejlepším studentům

20.12.2019

Doktorand z oddělení Biomechniky ÚTAM AV ČR a Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT, Ing. Tomáš Fíla získal Cenu Jaroslava Hanzla 2019 pro nejlepší studenty Českého vysokého učení technického. Slavnostní akt předání cen rektorem ČVUT doc. Vojtěchem Petráčkem a doc. Antonínem Pokorným, předsedou správní rady Nadačního fondu ČVUT Stanislava Hanzla, proběhl 27. listopadu 2019 v Betlémské kapli během slavnostního koncertu Inženýrské akademie ČR.

více zde

Modelování historických stavebních konstrukcí

19.12.2019

Workshop zaměřený na nástroje pro modelování a hodnocení historických stavebních konstrukcí proběhne ve čtvrtek 9. ledna 2020 od 9:30 h v budově Ústavu teoretické a aplikované mechaniky, Prosecká 76, 190 00, Praha 9
 

více zde

Newsletter ÚTAM 2/2019

16.12.2019

Podzimní číslo Newsletteru Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR právě vyšlo. Na co se v něm můžete těšit? Například na článek o vývoji přístrojů pro kódované fotometrické stereo - optickou metodu, pomocí které lze vytvářet 3D digitalizace objektů a artefaktů, což nalézá široké využití (nejen) v památkové vědě. Dále zde najdete rozhovor s kolegou Radkem Ševčíkem, který letos (opět) vedl stáže Otevřené vědy. Taktéž nechybí krátký rozhovor s jeho stážisty. Tohle a mnoho dalšího na vás čeká v Newsletteru 2/2019 k nahlédnutí a stažení zde.

Anglická verze ke stažení zde.

více zde

Založení Školy rekonstrukce v Accumoli

29.11.2019

Během slavnostního otevření nové Školy rekonstrukce (Scuola do Riconstruzione) v Accumoli dne 12. listopadu 2019 bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi partnery z Itálie, Rekouska, České republiky, Slovenska a Maďarska. Mezi signatáři je i Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, který na slavnostním aktu reprezentoval jeho ředitel doc. Ing. Stanislav Pospíšil, Ph.D.

více zde

Návštěva z INSA Lyon

29.11.2019

Ve čtvrtek 28. 11. 2019 náš ústav navštívili zástupci francouzského Národního ústavu aplikovaných věd v Lyonu (Institut National des Sciences Appliquées Lyon) v rámci svého několikadenního pobytu v České republice, jehož důvodem bylo podepsání memoranda o spolupráci mezi INSA Lyon a Akdemií věd ČR.

více zde

Stážisté z CET získali 1. místo

26.11.2019

Stážisté, kteří letos v Centru Telč (CET) absolvovali pod vedením lektora Mgr. Radka Ševčíka, Ph.D. z Oddělení materiálového výzkumu stáž s názvem Syntéza CaCO3 v přítomnosti anorganických aditiv, získali na závěrečné Studentské konferenci Otevřené vědy 2019 1. místo. Stáž probíhala v rámci projektu AV ČR Otevřená věda a naši středoškolští studenti, Tadeáš Fejfar, Lukáš Dvořák, Justýna Melánie Přechová, byli oceněni v rámci II. vědní oblasti - Oblast věd o živé přírodě a chemických věd.

více zde

Tomograf v CET přečetl proklínací tabulku

25.11.2019

Latinsky psanou proklínací tabulku z antické Savarie pomohl přečíst tomograf TORATOM z Centra Telč ÚTAM AV ČR. Tabulka je vyrobená z olověného plechu a následná analýza rekonstruovaného trojrozměrného modelu, získaného z měření, pomůže s přečtením proklínacího textu, který se nalézá pod vrstvou koroze. Měření proběhlo 7. 11. 2019 a podíleli se na něm doc. Ing. Michal Vopálenský, Ph.D., Ing. Dan Vavřík, Ph.D a Ing. Ivana Kumpová z CET, ve spolupráci s A. Bartaovou, Ph.D. z Budapěšti a Dr. O. Sosztaritsem z Muzea v Savarii a doc. Urbanovou z Ústavu klasických studií MUNI.

více zde

Přednáška Ing. O. Skružné

16.11.2019

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 v 10:00 proběhne seminář, kterém přednese Ing. Olga Skružná příspěvek pod názvem "Návrh materiálové a technologické kopie raně barokní štukové výzdoby. Přednáška se koná na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Seminář Dr. A. S. Mazura

13.11.2019

Ve pátek 15 listopadu 2019 v 10:00 proběhne přednáška, kterou přednese Dr. Anton S. Mazur pod názvem "Solid-State NMR" division of the Saint-Petersburg State University Scientific Park. Přednáška se koná na pracovišti ÚTAM Praha (Prosecká 809/76, Prague 9-Prosek) v malé zasedací místnosti.

více zde

Newsletter ProteCHT2save č. 4

5.11.2019

Vyšel Newsletter č. 4 projektu ProteCHt2save programu Interreg Central Europe.

Odkazy:

CZ verze

EN verze

O projektu Interreg CE ProteCHt2save

Webové stránky projektu

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

AEDECC M00273

Diecéze římsko-katolické církve St.Pölten a Brno disponují velkým množstvím staveb, jako jsou kostely, fary a kláštery. Tyto objekty se zdaleka všechny nedaří využívat, což v důsledku vede k negativnímu urbanistickému vývoji . Nevyužíváním dochází k jejich rozpadu. Stávající problémy jsou na obou stranách hranice sousedících regionů podobného charakteru, dané zejména demografickým vývojem a uplynulým politickým vývojem v průběhu 20.století.
 

více zde

Nanolith

Použití nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců.  Více na: http://www.nanolithproject.eu/

více zde

GAČR 14-20374P

Během karbonatace vápna je třeba sledovat kvantitativní zastoupení polymorfů CaCO3 (kalcit, aragonit, vaterit) a jejich formační kinetiku. Relativní množství odlišných krystalických forem CaCO3 silně ovlivňuje vlastnosti vápenných malt. Kinetika procesu karbonatace a tvorba polymorfů CaCO3 ve vápenných pastách a omítkách bude zkoumána rentgenovou práškovou difrakcí, Ramanovou spektroskopií a infračervenou spektroskopií s Fourierovou transformací. Termogravimetrická analýza bude použita k určení stupně hydratace a rovněž karbonatace. Skenovací elektronová mikroskopie bude použita ke zkoumání mikrostruktury vzorků na morfologickém základu. Vápenné omítky jsou důležitým stavebním materiálem a v oblasti kulturního dědictví hrají klíčovou roli jako optimální materiál pro opravu historických budov. Očekává se, že výsledky této studie budou mít zásadní přínos ke stávajícím znalostem o kinetickém chování, vývoji fází a morfologii během karbonatační reakce vápenných past a malt.

více zde