Previous Next
Zpráva o jednom přátelství BARBORA ČIHÁKOVÁ V edici Scholares (řídí Vladimír Pistorius a Petr A. Bílek) vyšla jako sedmapadesátý svazek vzájemná...
Proč dnes číst Krolopa? MIREK NĚMEC Výbor z textů českoněmeckého literárního historika Kurta Krolopa (1930–2016), jenž nedávno vyšel v českém...
Endre Bojtár (1940–2018) TAMÁS BERKES Uzavřela se životní dráha jednoho mimořádně významného maďarského vědce, bohemisty, slavisty a baltisty, jenž...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

Kolektivní monografie Nebe, peklo, poezie. Reformace z různých stran vychází z rozhlasových pořadů, odvysílaných roku 2017 na stanici Český rozhlas 3 Vltava u příležitosti výročí zveřejnění 95 tezí Martina Luthera proti odpustkům, a je zaměřená na literární kořeny a ohlasy německé reformace.

Nová kniha Jiřího Trávníčka Rodina, škola, knihovna. Náš vztah ke čtení a co ho ovlivňuje (2018) přináší výsledky zatím posledního reprezentativního statistického šetření české dospělé populace.

Ústav pro českou literaturu AV ČR vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení pozic projektový/á manažer/ka a finanční manažer/ka.

V nakladatelství Academia právě vychází monografie Rukopisy královédvorský a zelenohorský v kultuře a umění, která shrnuje několikaletý výzkum vedený Ústavem pro českou literaturu AV ČR na téma role těchto nejznámějších českých mystifikací.

10. 12. 2019 od 17:00 prosloví v Ústavu pro českou literaturu AV ČR Claire Madl  přednášku "Dva pražští nakladatelé a knihkupci mezi evropským obchodem, habsburským státem a lokálním angažováním se".

11. 12. od 19:00 proběhne v Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1) autorské čení z románu Jáchyma Topola Sestra, který letos vyšel v edici Česká knižnice. Četbu Jáchyma Topola doplní svými komentáři editorka svazku Daniela Iwashita.

Nakladatelství Torst vydalo knihu Variace na hlásku m. Úvahy nad texty Věry Linhartové, ve které Veronika Košnarová analyzuje klíčová témata a „referenční rámce“ autorčina díla. 

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2