Aktuality

2.1.2020

Zajímavým teoretickým příspěvkem v novém čísle Československé psychologie

je studie věnovaná metaforizaci coby reautorizaci (negativní) zkušenosti. Přehledová studie je věnována religiozitě a spiritualitě ve stáří. Informativní studie v rubrice Z klinické praxe se zaměřuje na význam znalosti zvláštností pacienta. Diskuse v reakci na článek K. Hnilici uveřejněný v č. 5 je věnována politické korektnosti.

1.11.2019

Tématem skvělé teoretické studie, jež vychází v předposledním letošním čísle Československé psychologie,

 je rozpracování spojitostí hravosti a ritualizace zkušenosti ve vývoji integrity ega v koncepci stadií psychosociálního vývoje Erika H. Eriksona. Přehledové studie se věnují psychologickým souvislostem odchodu do důchodu, metakognitivní charakteristice intelektově mimořádně nadaných dětí, kognitivním funkcím u depresivních onemocnění a problematice sebe-opravňování.

1.11.2019

Týden vědy a techniky AV ČR 11. - 17.11.2019

Zveme Vás na přednášku dr. Martiny Klicperové-Baker "Psychologie demokracie a demokratů - to jsou paradoxy!", která se koná 17.11.2019 od 14 hodin v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze (viz detail)

 

9.9.2019

Téma zvláštního čísla Československé psychologie

patří jednomu z nejpalčivějších problémů lidské civilizace - chudobě. OSN stanovila v Agendě pro udržitelný rozvoj do roku 2030 boj proti chudobě jako svůj hlavní cíl. V EU se ohrožení chudobou týká téměř čtvrtiny populace (více než 120 milionů lidí).

Více aktualit

Zveme Vás na přednášku doc. Mgr. Radovana Šikla Ph.D. o zrakových klamech

v literární kavárně Book Café Knihkupectví Academia v Brně. Přednáška se koná ve středu 22. 2. 2017 od 17:00 hodin (detail).

V přednášce bude vysvětlena motivace a popsán vývoj příprav výstavy  Klamárium,   instalované až do začátku května roku 2017 v brněnském  Vida! science centru . Snahou výstavy je přiblížit návštěvníkům zákonitosti lidského zrakového vnímání, přičemž zrakové klamy jsou k této ilustraci mimořádně vhodné. Klamy jsou zde ukázány nikoliv jako doklad omylnosti lidského zraku, spíš k dokreslení zrakového vnímání coby vysoce komplexního mentálního procesu organizace a interpretace informací. Každý exponát na výstavě je opatřen obsáhlým vysvětlením příčin vzniku klamu, v nabídce je i možnost komentované prohlídky či vyzkoušení úloh používaných v psychologickém experimentálním výzkumu.

 

O výstavě Klamárium natočila reportáž také Česká televize (odkaz).

 

 

15. 2. 2017