Slovanský ústav AV ČR, v. v. i. – ÚVOD
Aktuální informace
Provoz knihovny
Knihovna a studovna SLÚ bude od 23. 12. 2019 do 1. 1. 2020 zavřená.
Děkujeme za pochopení.
Veřejné výběrové řízení
Ředitel Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., vypisuje veřejné výběrové řízení na místo pracovník vědy a výzkumu (100 %) se zaměřením slovanské literatury 20. a 21. století.
Podmínkou je titul Ph.D., nebo CSc., dobrá orientace v teorii literatury a literárněvědné komparatistice, znalost dvou slovanských jazyků, dále angličtiny či němčiny.
Písemné přihlášky s profesním životopisem, seznamem publikační činnosti, přehledem praxe a kopiemi dokladů o získané kvalifikaci zašlete nejpozději do 20. ledna 2020 na adresu Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., s označením „Konkurz“.
Záštita nad mezinárodním projektem
Slovanský ústav převzal záštitu nad mezinárodním projektem eTwinning 6. slovanský sborník dramatický, který podporuje autorské psaní, rozvíjí čtenářskou gramotnost a seznamuje žáky se slovanským jazykem sousední partnerské země...
Velký česko-ruský slovník
Tento slovník je digitalizovanou podobou rozsáhlého díla, jež vznikalo v rámci Akademie věd od 70. do počátku 90. let 20. století. Obsahuje obrovské množství unikátního lexikografického materiálu reflektujícího i politickou a společenskou situaci doby svého vzniku, který však vzhledem k jeho značnému rozsahu nebylo možné zrevidovat a aktualizovat (viz Historie projektu). Svými více než 110 000 hesly je jedním z největších překladových slovníků české lexikografie. Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie
bude slovník zpřístupňovat postupně, nyní k úseku A-K, první části z původně
zamýšleného pětisvazkového díla, nově přibyla druhá část L-O.
Slovník (A-O) je přístupný z webových stránek SLÚ nebo z rozcestí na adrese http://slovnik.slu.cas.cz.
Akademie věd ČR: Věda a výzkum
Rusko-česká elektronická slovníková databáze
Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie zpřístupnilo novou verzi rusko-české elektronické slovníkové databáze se zjednodušeným vyhledáváním.
Do nově fungující mobilní verze se dostanete přes ústavní web nebo z rozcestí na adrese
http://slovnik.slu.cas.cz.
Ocenění
Dne 28. ledna 2019 byly zveřejněny výsledky soutěže Slovník roku, pořádané každoročně
Jednotou tlumočníků a překladatelů, v níž Rusko-česká elektronická slovníková databáze
získala hned dvě prestižní ocenění. V soutěži Slovník roku obsadila druhé místo a zároveň
získala cenu poroty v kategorii slovník. Slavnostní předání cen se uskutečnilo v rámci 25. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy na pražském Výstavišti
v pátek 10. května 2019.
Kolektiv lexikografů SLÚ AV ČR nyní připravuje za podpory Strategie AV21 zpřístupnění
unikátního pětisvazkového Velkého česko-ruského slovníku, který vznikal od 70. do počátku
90. let minulého století a vzhledem ke změně společensko-politické situace nebyl vydán.
Materiál byl postupně digitalizován a v současné době jsou zpracovávána hesla pátého dílu,
který zůstal nedokončen.
Plánované akce
Z naší činnosti
Z naší činnosti v roce 2019
Přednáška Topos Krymu v ruské literatuře
Ve středu 4. prosince 2019 přednesla vědecká pracovnice Slovanského ústavu AV ČR, v. v. i., doc. PhDr. Helena Ulbrechtová, Ph.D., přednášku na téma Topos Krymu v ruské literatuře: mezi pevninou a mořem – Krym jako místo traumatické paměti u Osipa Mandelštama.
Přednáška se uskutečnila v rámci Strategie AV21 Evropa a stát: mezi barbarstvím a civilizací na Filozofické fakultě UK.
Přednášky na téma Ruská emigrace v ČSR
Česká společnost pro slavistická, balkanistická a byzantologická studia, z. s., ve spolupráci se Slovanským ústavem AV ČR, v. v. i., uspořádala 2. prosince 2019 v Akademickém konferenčním centru sérii přednášek na téma Ruská emigrace v meziválečném Československu
Fotoalbum z přednášek
Diskusní odpoledne na téma Slovanství, nebo slovanská vzájemnost?
Česká společnost pro slavistická, balkanistická a byzantologická studia, z. s., uspořádala v Akademickém konferenčním centru 25. listopadu 2019 slavistické diskusní odpoledne na téma Slovanství, nebo slovanská vzájemnost?
Fotoalbum
Prezentace monografie „Kontaminierte Landschaften…“ – v Praze
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s pobočkou Collegia Carolina a Německého historického institutu ve Varšavě uspořádal 20. listopadu 2019 slavnostní prezentaci knihy „Kontaminierte Landschaften“ – Mitteleuropa inmitten von Krieg und Totalitarismus s následnou diskusí na téma „kontaminované krajiny“, které se zúčastnili Alexander Kratochvil, Václav Maidl, Sławomir Piontek a Helena Ulbrechtová a kterou moderovala Annika Wienert.
Fotoalbum z prezentace monografie v Praze
Den otevřených dveří
V rámci 19. ročníku festivalu Týden vědy a techniky AV ČR „otevřel dveře“ všem zájemcům o slovanské jazyky a literatury 13. listopadu 2019 i Slovanský ústav AV ČR.
Přednáška Dobrodružství dialektologického výzkumu na pomezí střední a východní Evropy
V rámci festivalu Týden vědy a techniky AV ČR uspořádal Slovanský ústav AV ČR za podpory Národní knihovny ČR – Slovanské knihovny přednášku Dobrodružství dialektologického výzkumu na pomezí střední a východní Evropy, při níž se Dr. Mirosław Jankowiak a Mgr. Michal Vašíček, Ph.D., podělili o své zážitky z terénních výzkumů běloruských a jihokarpatských nářečí: Dr. Jankowiak při té příležitosti představil svou právě vydanou publikaci Současná běloruská nářečí v Lotyšsku.
6. byzantologický den
1. listopadu 2019 se uskutečnil v pořadí již 6. den byzantských studií, který uspořádala byzantologická sekce České společnosti pro slavistická, balkanistická a byzantologická studia.
Ocenění pro Mirosława Jankowiaka
31. října–1. listopadu 2019 se v Minsku konala konference Беларуская мова – галоўная гісторыка-культурная каштоўнасць нацыі і дзяржавы, organizovaná Jazykovědným ústavem Běloruské akademie věd u příležitosti oslav 90 let existence tohoto ústavu. Během prvního dne konference byla mj. přečtena zdravice ředitele Slovanského ústavu AV ČR Mgr. Václava Čermáka, Ph.D. Šesti zahraničním vědcům, kteří se zasloužili o rozvoj bělorusistiky a o šíření běloruské kultury, udělila Běloruská akademie věd vyznamenání. Mezi laureáty byl také náš kolega dr. Mirosław Jankowiak, který byl vyznamenán medailí k 90. výročí založení Běloruské akademie věd, nejvyšším oceněním pro zahraniční vědce.
Fotoalbum z předání ocenění
Prezentace monografie „Kontaminierte Landschaften“ – ‚Mitteleuropa‘ inmitten von Krieg und Totalitarismus… – ve Vídni
V pondělí 28. října 2019 proběhla na půdě Vídeňské diplomatické akademie za přítomnosti autorů, editorů a předních literárních vědců z Vídně, Prahy, Poznaně a Grazu slavnostní prezentace kolektivní monografie „Kontaminierte Landschaften“ – ‚Mitteleuropa‘ inmitten von Krieg und Totalitarismus. Eine exemplarische Bestandaufnahme anhand von literarischen Texten s následnou odbornou diskusí k tématu „kontaminované krajiny“.
Fotoalbum z prezentace monografie ve Vídni
Přednáška K asymetrii systémů neoklasických a domácích prefixů a prefixoidů v češtině a ruštině
V úterý 10. září 2019 se ve Slovanském ústavu AV ČR uskutečnila přednáška doc. Dmitrije Poljakova z Ruské státní humanitní univerzity v Moskvě na téma K asymetrii systémů neoklasických a domácích prefixů a prefixoidů v češtině a ruštině.
Slovanský ústav na Veletrhu vědy
Na Veletrhu vědy, který se uskutečnil 6.–8. června 2019 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech, prezentoval Slovanský ústav své vědecké projekty i produkci knih a časopisů, ale především pro návštěvníky připravil zvukové ukázky z Harryho Pottera v různých slovanských jazycích, písařskou dílnu, v níž si bylo možné vyzkoušet, jak se psalo hlaholicí či cyrilicí, a pokusit se sestavit věty ve staroslověnštině, nebo mohli návštěvníci řešit zábavné jazykové i literární kvízy ze slovanských jazyků.
5. byzantologický den
Byzantologická sekce České společnosti pro slavistická, balkanistická a byzantologická studia, z. s., uspořádala 31. května 2019 v Akademickém konferenčním centru 5. den byzantských studií.
Beseda Současná bulharská literatura
Ve středu 22. května 2019 se v zasedacím sále Národní knihovny ČR uskutečnila beseda s ředitelem Národního knižního centra v Sofii Svetlozarem Želevem o současné bulharské literatuře.
Slovník roku
Autoři Rusko-české elektronické slovníkové databáze převzali v pátek 10. května 2019 v rámci 25. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy na pražském Výstavišti prestižní ocenění v soutěži Slovník roku, kterou každoročně pořádá Jednota tlumočníků a překladatelů.
Fotoalbum z předání ocenění
Mezinárodní konference Nářeční lexikum v pomezních oblastech. Historie, současnost, perspektivy
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Českou společností pro slavistická,
balkanistická a byzantologická studia, z.s., uspořádal mezinárodní konferenci Nářeční lexikum
v pomezních oblastech. Historie, současnost, perspektivy.
Konference, nad kterou převzala záštitu předsedkyně Akademie věd České
republiky prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., se uskutečnila 11.–12. dubna 2019 v Akademickém konferenčním centru
v Praze a účastnilo se jí 12 přednášejících
z Polska, 6 z České republiky, 4 ze Slovenska, 2 Lužičtí Srbové, po jednom
účastníkovi z Maďarska, Ukrajiny a z Chorvatska, po 4 z Litvy a Lotyšska, 2 z Ruska a 2 z Běloruska.
Program... (aktualizováno)
Přednáška Латгале – мультилингвальный регион балто-славянского пограничья
Ve středu 10. dubna 2019 se ve Slovanském ústavu AV ČR uskutečnila přednáška Латгале – мультилингвальный регион балто-славянского пограничья, kterou přednesla Dr. Anna Stafecka z Lotyšské univerzity v Rize.
Přednáška Корпусные исследования вариантов карпаторусинской речи: квантитативный анализ образования прошедшего времени
V úterý 19. března 2019 se ve Slovanském ústavu AV ČR uskutečnila přednáška Корпусные исследования вариантов карпаторусинской речи: квантитативный анализ образования прошедшего времени, kterou přednesl Prof. Dr. habil. Achim Rabus z Univerzity ve Freiburgu.
Mezinárodní konference Nahé jsou všechny národy bez knih
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Českou společností pro slavistická, balkanistická a byzantologická studia, z.s., a Biblickou komisí při Mezinárodním komitétu slavistů uspořádal u příležitosti 1150. výročí úmrtí sv. Konstantina-Cyrila a vzpomínky na nedožité 90. narozeniny doc. Zoe Hauptové v Akademickém konferenčním centru v Praze ve dnech 28. února –1. března 2019 mezinárodní paleoslovenistickou konferenci Nahé jsou všechny národy bez knih.
Konferenci zahájili ředitel Slovanského ústavu AV ČR dr. Václav Čermák, velvyslankyně Republiky Chorvatsko J. E. paní Ljiljana Pancirov, předseda Biblické komise prof. Marcello Garzaniti a za organizační tým dr. Štefan Pilát, vedoucí oddělení paleoslovenistiky a byzantologie.
Fotoalbum z konference
Z naší činnosti v minulých letech
Technické poznámky
Probíhá rekonstrukce webu do nové flexibilní podoby. Přinese zpřehlednění stránek a zlepší jejich zobrazení i na tabletech a mobilech. Proměna probíhá postupně, ale bez narušení funkčnosti webu.
Odborné profily mají nyní formát "prijmeni.html" – viz Zaměstnanci.
Starší verze prohlížeče Internet Explorer nesplňují webové standardy a mohou deformovat podání stránek (obrázků). Doporučujeme prohlížeč aktualizovat.
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.
23. 12. 2019