„Kvůli bezpečnosti mohou chodit dovnitř jen pětadvacetičlenné skupinky,“ vysvětlila ředitelka Masarykova muzea Irena Chovančíková, proč se tvořily u vchodu fronty zájemců. Příchozí také nesměli fotit.

Na vše dohlížela bezpečnostní agentura. Co návštěvníci ve středu viděli, byl totiž bez nadsázky skutečný poklad. Šlo často šperky, které kromě odborníků ještě nikdy nikdo neviděl. Vitríny zaplnily stovky šperků – zlaté náušnice, bohatě zdobené gombíky i prsteny, z nichž čtyři masivnější jsou vykládané sklem.

„Poslední tak velká výstava šperků z Mikulčic se konala před naposled v šedesátých letech minulého století,“ řekla Blanka Kavánová z brněnského archeologického ústavu akademie věd. Podle ní je organizace výstavy tak vzácných kusů natolik organizačně složitá, že se zase dlouho opakovat nebude. Existuje ale možnost, že by se tak mohlo stát za dva roky. To bude slovanské hradiště v Mikulčicích slavit kulaté výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Expozice šperků byla rozdělena tak, aby jedna část prezentovala šperky z Velké Moravy a druhá šperky její vyšší společenské vrstvy. Od těch ostatních se lišily nejen kvalitou použitého materiálu, ale především náročnějším zpracováním a bohatším zdobením.