Jihlavské listy, 11.4.2019.
Populární astrofyzik Jiří Grygar z...
Zkoumali jsme elektronové stavy v Na2IrO3 (oxid 5d přechodného kovu), kde hrají významnou roli spin-orbitální interakce a elektronová korelace. Analýza těsnovazebného modelu (tight-binding model) společně s kalkulacemi pásové struktury vycházejícími z prvních principů předpovídají, že tento materiál je vrstvený kvantový spinový Hallův systém. Díky elektronové korelaci se při nízkých teplotách antiferomagnetické uspořádání vyvíjí nejprve u okraje a později v nitru materiálu. Tento článek prezentuje jednu z prvních studií topologicky netriviálních pásových struktur v systému s korelovanými elektrony. J. Kuneš z FZÚ provedl kalkulace pro specifické materiály a zásadně přispěl k jejich interpretaci.
(a) Při pohledu z osy c tvoří atomy Ir v Na2IrO3 hexagonální krystalovou mřížku ve tvaru pláství. Černý kruh označuje atom Ir obklopený šesti atomy O (malé červené kruhy) (b) Transferové integrály hexagonální krystalové mřížky.
1Department of Applied Physics, The University of Tokyo, Hongo, Bunkyo-ku, Tokyo 113-8656, Japan
2Cross-Correlated Materials Research Group (CMRG), ASI, RIKEN, Wako 351-0198, Japan
3Theoretical Physics III, Center for Electronic Correlations and Magnetism, Institute of Physics, University of Augsburg, Augsburg 86135, Germany
4Institute of Physics, Academy of Sciences of the Czech Republic, Cukrovarnická 10, 162 53 Praha, Czech Republic
5Department of Physics, McCullough Building, Stanford University, Stanford, California 94305-4045, USA