official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2010  > květen  > Obálka

Brněnské centrum ALISI



Všechna fota: © Luděk Svoboda, Akademický bulletin

V doprovodu múz symbolizujících harmonickou propojenost základního a aplikovaného výzkumu poklepali 19. dubna 2010 předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a další významné osobnosti vědeckého a veřejného života základní kámen nového centra Aplikačních a vývojových laboratoří pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI), které vzniká v brněnském Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Vše nejlepší centru popřáli hosté z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Jihomoravského kraje, Vysokého učení technického v Brně a Masarykovy univerzity. ÚPT AV ČR získal na projekt 432,9 milionu korun z evropských strukturálních fondů. „Čtvrtinu této částky investujeme na výstavbu nových laboratoří, za zbývající peníze pořídíme vybavení laboratoří a zrekonstruujeme laboratoře stávající. Nejdražším přístrojem bude tzv. elektronový litograf, který stojí 60 milionů korun,“ informoval ředitel ALISI prof. Pavel Zemánek. Celkové předpokládané náklady do roku 2014 budou činit 512,7 milionu korun.



Podle manažera projektu dr. Bohdana Růžičky by po dostavbě laboratoří v roce 2012 mělo v centru pracovat okolo 60 výzkumníků a rozběhnout by se měly programy, které realizační tým ALISI rozdělil do dvou hlavních směrů – na diagnostické metody a na pokročilé technologie. „Ústav přístrojové techniky zúročuje projektem ALISI více než padesátiletou tradici špičkového pracoviště. Byť se na akademických ústavech nedělá pouze základní výzkum – což při každé příležitosti zdůrazňuji – je aplikační potenciál tohoto projektu nadstandardní,“ zdůraznil předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš.



lsd