Z médií
Vydáno: 7. 5. 2019

Fárová: "Bylo by dobré najít způsob, jak mladé generaci srozumitelně říct, co jsou genderová studia a co mohou obsahovat"

Server E15.cz přinesl v minulém týdnu rozhovor se socioložkou Ninou Fárovou z NKC – gender a věda. Ta v něm představuje v něm projekt Otevřená věda, kterým se Akademie věd snaží nalákat středoškolské studenty na stáže a nadchnout je pro vědeckou práci. Rozhovor je veden jednou z absolventek tohoto projektu Laurou.

V rozhovoru jsou například představena kritická studia mužů a maskulinit, jimž se Fárová dlouhodobě věnuje. „Slovo kritický v tomto případě neznamená, že by šlo o kritiku mužů, ale spíše je to kritická reflexe jejich fungování ve společnosti. Dříve byla genderová studia nazývána ženská studia (Women’s studies) a věnovala se převážně ženám – ženským otázkám a problémům. Potom se objevila kritická studia mužů a maskulinit, která se zaměřují výrazně víc na muže a na to, jak jsou i oni ovlivňováni genderovými stereotypy a předsudky a jak na ně dopadá fungování dnešní společnosti," uvádí Fárová.

Při debatě o feminismu Fárová zmiňuje důležitost toho, aby se muži označovali za feministy, navzdory tomu, že feminismus evokuje něco výlučně ženského. Podle ní je tato „deklarace je hrozně důležitá v tom, že když i muži o sobě začnou říkat, že je normální být feminista, začne se zdát, že prosazovat myšlenky genderové rovnosti ve veřejném prostoru je normální".

Fárová se také dostává k tomu, co ji vedlo k vypsání stáže v rámci zmíněného projektu: „V poslední době se hodně setkávám se špatnými náladami vůči genderovým tématům nebo genderovým studiím. Ve společnosti je cítit opravdu nepříjemný obrat, takový konzervativní, který nás navrací někam zpátky. A já jsem měla pocit, že by bylo dobré (i když je to možná trochu naivní) vzdělávat mladou generaci, najít nějaký způsob, jak se k ní dostat a pokusit se jí srozumitelně, bez těch dezinterpretací, říct, co to genderová studia jsou a co všechno mohou obsahovat. Mimoto když se podíváte na ostatní stáže, najdete jich desítky zaměřených na fyziku, chemii, biologii, ale těch sociálněvědních je tam málo," vysvětluje.

Stáž v Sociologickém ústavu AV ČR v rámci projektu Otevřená věda v současnosti absolvují dvě středoškolské studentky a jeden student – Laura, Kristýna a Šimon.

Celý rozhovor naleznete na webu magazínu Student Times.