Z médií
Vydáno: 29. 4. 2019

Lux: "Pro vývoj trhu bydlení i snížení sociálních nerovností je žádoucí, aby země měla vyrovnanější bytový systém"

Socioekonom a vedoucí oddělení Socioekonomie bydlení Martin Lux odpovídal v anketě časopisu STATISTIKA&MY, který vydává Český statistický úřad.

V úvodní anketě čtvrtého letošního čísla nalezeneme Luxovu odpověď na následující otázku: Musíme všichni bydlet ve vlastním? Před rokem 1989 se k pořízení domku dostali jen vyvolení. Dnes téměř 80 % všech domácností v České republice žije ve vlastním. Češi považují byt za majetek, který lze kdykoli prodat nebo ho předat další generaci.

Rozhodně ne. Vlastní bydlení se v naší zemi po roce 1990 stalo sociální normou, přitom v jiných obdobích našich dějin nebo v jiných zemích je dlouhodobé nájemní bydlení dodnes vnímáno jako běžné a normální. Pro vývoj trhu bydlení i snížení sociálních nerovností je naopak žádoucí, aby země měla tzv. vyrovnanější bytový systém, ve kterém nájemní bydlení hraje podstatnou roli. Takový systém nestigmatizuje rodiny žijící v nájemním bydlení jako ,neschopné' a umožňuje skutečnou svobodu volby. Vyrovnaný systém snižuje riziko vzniku cenových bublin se všemi nepříjemnými důsledky jejich prasknutí. Aby se však i u nás nájemní bydlení stalo plnohodnotnou alternativou vlastnímu bydlení, je potřeba, aby stát upravil legislativu," shrnuje Lux.

Časopis STATISTIKA&MY, který vydává Český statistický úřad, je volně dostupný online ve formátu PDF. Mezi témata aktuálního čísla patří například snižování administrativní zátěže, růst dopravy, infekční nemoci v 19. století, bankovní poplatky či spotřeba plynu a ropných produktů.

Zdroj: statistikaamy.cz