AVCR_zakladni_znacka_CZ_black.jpg facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Centrum Telč

 

Vítejte na stránkách Centra Telč, které je součástí Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.. Centrum Telč vzniklo v roce 2012 jako Centrum Excelence v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a z prostředků státního rozpočtu. V roce 2019 bylo po úspěšném završení projektu CET a po dokončení návazného projektu Národního programu udržitelnosti v letech 2014-2018 včleněno do struktury ústavu.

 

Více zde...

CET

 

Publikace Hotel Intercontinental

23.1.2020

Na konci roku 2019 vyšla nová publikace, na které se podíleli také kolegové z ÚTAM AV ČR - Hana Hasníková, Kateřina Kulawiecová a Jiří Kunecký. Monografie Hotel Intercontinental v Praze: historie - urbanismus - architektura byla zpracována kolektivem autorů jako již třetí publikace v rámci projektu NAKI II Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR. Publikace je nyní k dispozici také v on-line verzi ke stažení.

více zde

Zimní škola Scola Telcz 2020

23.1.2020

Aktivity multidisciplinární školy s názvem Scola Telcz pokračují také v roce 2020. Zimní workshop, který bude probíhat 9. až 15. února, se v letošním ročníku zaměří na problematiku revitalizace budovy bývalého sociálního bydlení v telčské ulici 9. května. Obdobně jako v předchozích třech ročnících se program zimní školy bude opět skládat z přednášek odborníků, ukázek terénní práce a především ze samostatné práce týmů poskládaných ze studentů různých oborů zúčastněných univerzit. Více informací a registrace na www.scolatelcz.net.

více zde

Ceny Stanislava Hanzla 2019 nejlepším studentům

20.12.2019

Doktorand z oddělení Biomechniky ÚTAM AV ČR a Ústavu mechaniky a materiálů Fakulty dopravní ČVUT, Ing. Tomáš Fíla získal Cenu Stanislava Hanzla 2019 pro nejlepší studenty Českého vysokého učení technického. Slavnostní akt předání cen rektorem ČVUT doc. Vojtěchem Petráčkem a doc. Antonínem Pokorným, předsedou správní rady Nadačního fondu ČVUT Stanislava Hanzla, proběhl 27. listopadu 2019 v Betlémské kapli během slavnostního koncertu Inženýrské akademie ČR.

více zde

Modelování historických stavebních konstrukcí

19.12.2019

Workshop zaměřený na nástroje pro modelování a hodnocení historických stavebních konstrukcí proběhne ve čtvrtek 9. ledna 2020 od 9:30 h v budově Ústavu teoretické a aplikované mechaniky, Prosecká 76, 190 00, Praha 9
 

více zde

2. setkání místní pracovní skupiny ProteCHt2save

17.12.2019

2. setkání místní pracovní skupiny projektu ProteCHt2save programu Interreg Central Europe, organizované ÚTAM AV ČR a Městskou částí Praha-Troja, se uskutečnilo 11. prosince 2019 na úřadu městské části Praha-Troja. Kromě informování přítomných o aktuálních pracech na projektu byly na programu dva důležité body: organizace pilotního cvičení TROJSKÝ KŮŇ 2019 (naplánovaného v Troji na 16. prosince 2019) a prezentace Manuálu pro vlastníky [a správce kulturního dědictví].

více zde

Newsletter ÚTAM 2/2019

16.12.2019

Podzimní číslo Newsletteru Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR právě vyšlo. Na co se v něm můžete těšit? Například na článek o vývoji přístrojů pro kódované fotometrické stereo - optickou metodu, pomocí které lze vytvářet 3D digitalizace objektů a artefaktů, což nalézá široké využití (nejen) v památkové vědě. Dále zde najdete rozhovor s kolegou Radkem Ševčíkem, který letos (opět) vedl stáže Otevřené vědy. Taktéž nechybí krátký rozhovor s jeho stážisty. Tohle a mnoho dalšího na vás čeká v Newsletteru 2/2019 k nahlédnutí a stažení zde.

Anglická verze ke stažení zde.

více zde

Výstava Archeologie knižní vazby

2.12.2019

Co skrývá knižní vazba pod zdobeným potahem? Jak drží listy pohromadě? Jak se dají připevnit knižní desky k bloku? Co lze objevit při restaurování?
V Domě Gustava Mahlera bude 10. 12. 2019 v 17 hodin zahájena vernisáží výstava zaměřená na vývoj prvků historické knižní vazby a prezentaci skrytých objevů z restaurovaných vazeb.
Výstavu připravila restaurátorka Moravského zemského archivu v Brně - Státního okresního archivu Jihlava Ing. Marie Benešová ve spolupráci s kolegy. Na výstavě budou prezentovány rovněž výsledky ze spolupráce s Centrem Telč - Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky nebo Národní knihovnou v Praze.
 

více zde

Založení Školy rekonstrukce v Accumoli

29.11.2019

Během slavnostního otevření nové Školy rekonstrukce (Scuola do Riconstruzione) v Accumoli dne 12. listopadu 2019 bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi partnery z Itálie, Rekouska, České republiky, Slovenska a Maďarska. Mezi signatáři je i Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, který na slavnostním aktu reprezentoval jeho ředitel doc. Ing. Stanislav Pospíšil, Ph.D.

více zde

Návštěva z INSA Lyon

29.11.2019

Ve čtvrtek 28. 11. 2019 náš ústav navštívili zástupci francouzského Národního ústavu aplikovaných věd v Lyonu (Institut National des Sciences Appliquées Lyon) v rámci svého několikadenního pobytu v České republice, jehož důvodem bylo podepsání memoranda o spolupráci mezi INSA Lyon a Akdemií věd ČR.

více zde

Mezinárodní ocenení J. Náprstka

28.11.2019

Dlouholetému zaměstnanci ÚTAM AV ČR, Ing. Jiřímu Náprstkovi, DrSc. se v roce 2019 dostalo hned několika prestižních mezinárodních oceněnín jeho práce - v březnu byl jmenován členem Advisory Committee mezinárodního sdružení EUROMECH, v září byl zvolen do čela Steering Committee mezinárodního sdružení pro pořádání kongresů ICOVP a konečně také v září se stal čestným členem Mezinárodního institutu akustiky a vibrací. Gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů na těchto čestných postech!

více zde

ARCCHIP

Ve druhé polovině 90. let 20. století se začalo věnovat více pozornosti ochraně nemovitých památek a jejich integraci do života současné společnosti. Složitost problematiky kulturního dědictví vyžadovala mezioborový přístup. Systematicky se s ním začalo v roce 1995, kdy bylo založeno nové oddělení ÚTAM - Přidružené výzkumné centrum historických staveb a míst (ARCHISS - Associated Research Centre for Historic Structures and Sites) - spojením výzkumných pracovníků ze dvou ústavů Akademie věd. Tento vývoj dále pokračoval díky úspěchu v různých grantových soutěžích a nyní jsou do výzkumu zapojeni také vědci z dalších ústavů a vysokých škol a fungují dvě výzkumné jednotky - jedna v Praze a jedna v dalším městě světového dědictví - Telči.

 

více zde

AEDECC M00273

Diecéze římsko-katolické církve St.Pölten a Brno disponují velkým množstvím staveb, jako jsou kostely, fary a kláštery. Tyto objekty se zdaleka všechny nedaří využívat, což v důsledku vede k negativnímu urbanistickému vývoji . Nevyužíváním dochází k jejich rozpadu. Stávající problémy jsou na obou stranách hranice sousedících regionů podobného charakteru, dané zejména demografickým vývojem a uplynulým politickým vývojem v průběhu 20.století.
 

více zde

Nanolith

Použití nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců.  Více na: http://www.nanolithproject.eu/

více zde

GAČR 14-20374P

Během karbonatace vápna je třeba sledovat kvantitativní zastoupení polymorfů CaCO3 (kalcit, aragonit, vaterit) a jejich formační kinetiku. Relativní množství odlišných krystalických forem CaCO3 silně ovlivňuje vlastnosti vápenných malt. Kinetika procesu karbonatace a tvorba polymorfů CaCO3 ve vápenných pastách a omítkách bude zkoumána rentgenovou práškovou difrakcí, Ramanovou spektroskopií a infračervenou spektroskopií s Fourierovou transformací. Termogravimetrická analýza bude použita k určení stupně hydratace a rovněž karbonatace. Skenovací elektronová mikroskopie bude použita ke zkoumání mikrostruktury vzorků na morfologickém základu. Vápenné omítky jsou důležitým stavebním materiálem a v oblasti kulturního dědictví hrají klíčovou roli jako optimální materiál pro opravu historických budov. Očekává se, že výsledky této studie budou mít zásadní přínos ke stávajícím znalostem o kinetickém chování, vývoji fází a morfologii během karbonatační reakce vápenných past a malt.

více zde