Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
31. 01. 2020

Investice do atraktivity učitelské profese a do kvalitnějšího reformy počátečního a dalšího vzdělávání pedagogů se společnosti státu jednoznačně vyplatí. Zástupcům Ministerstva financí ČR představili závěry nedávno zpracované studie na toto téma vědci z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při Národohospodářském ústavu AV ČR. Odborný seminář Pracovní setkání se uskutečnilo 29. ledna v prostorách ministerstva financí.

30. 01. 2020

Zástupci akademické sféry, univerzit, politici i umělci se ve středu 29. ledna potkali v Národním divadle v Praze na tradičním výročním představení, kterým byla opera Turandot. Příběh o kruté princezně, která své nápadníky zkouší hádankami a trestá smrtí, je poslední operou proslulého italského skladatele Giacoma Pucciniho (1858-1924).

29. 01. 2020

Jsou skvělými odborníky a zprostředkovávají srozumitelnou formou nové objevy. Čestné medaile Akademie věd ČR získali čtyři výrazní vědci, kteří se zabývají půdní biologií a zdravím včel, časovou regulací u savců, ochranou sýčků ve střední Evropě i přeměnou energie v buňce.

28. 01. 2020

Rostlina kokotice evropská je známá díky svému parazitickému způsobu života. Méně se ví, že má degenerované chloroplasty, což jsou organely nepostradatelné pro většinu rostlin. Česko-německý tým vědců nyní objevil další zvláštnost tohoto rostlinného parazita – oblasti chromozómů zodpovědné za správné rozdělení dědičné informace při množení buněk jsou jiné, než je u rostlin běžné.

27. 01. 2020

Čeština je jazyk krásný, ale složitý. Nejen v psaném, ale i mluveném projevu mnozí tápou a chybují. Možnosti, jak své jazykové dovednosti zlepšit, ovšem existují. Jsou veřejně dostupné, uživatelsky přívětivé a jsou zdarma. V rámci jazykového poradenství je nabízí Ústav pro jazyk český AV ČR.

27. 01. 2020

Neschopností počít dítě přirozenou cestou trpí celosvětově minimálně 10 % partnerských párů. Nyní se otevírá nový směr bádání: vědci potvrdili roli enzymu akrosin, o němž se sice předpokládalo, že je klíčový pro průnik spermie do vajíčka, ale jednoznačný důkaz chyběl. Přinesl ho tým z japonské prestižní vědecké instituce RIKEN, jehož součástí byla i bioložka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Jako laboratorní zvířata jako jedni z prvních použili křečky.

24. 01. 2020

Od 90. let zkoumal tým předních odborníků Jistebnický kancionál, unikátní sbírku českých a latinských písní, kde se nachází i původní verze písně Ktož jsú boží bojovníci. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších památek českého i evropského středověku. Výsledkem je publikace, která zahrnuje první souhrnný přepis všech nápěvů i písňových textů, jejich překlad do angličtiny a také soubor kulturněhistorických studií. 

23. 01. 2020

Materiál, který padá do černé díry, vysílá do vesmíru rentgenové záření. Nyní se poprvé podařilo zmapovat dynamiku nejbližšího okolí černé díry pomocí ozvěn tohoto záření, a to i za přispění českých vědců. Pozorovali ho rentgenovou observatoří XMM-Newton Evropské kosmické agentury (ESA).

23. 01. 2020

České lidové pohádky, písně či kroje, ale také vzpomínky brněnských Němců či analýza českých autovrakovišť. To všechno zkoumají vědci z Etnologického ústavu, který se už dávno nezaměřuje jen na tradiční národopis. V úterý 21. ledna si ho prohlédla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, která tak završila své turné po více než 50 akademických pracovištích.

23. 01. 2020

Podpořit mladé vědce a vědkyně, aby udrželi kontakt s vývojem v dané profesi a urychlili svůj návrat na domovské pracoviště. Právě s tímto záměrem vznikají v Akademii věd ČR dětské skupiny. Jejich slavnostního představení v pražském Ústavu informatiky AV ČR se 15. ledna 2020 zúčastnily také předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.