Publications
Filter publications
Or use fulltext search
Lapitola se zaměřuje na interakci mezi vládou a opozicí v českém parlamentu a poskytuje pohled na fungování roztříštěné politiky - rozdělená opozice a slabá vláda. Kapitola ukazuje na příkladu hospodářské krize rozdílnost chování obou typů parlamentní opozice. Postoj permanentní opozice vůči úsporám a rozpočtu je odmítavý a v souladu s její ideologickou linií. Mainstreamová opozice vykazuje více variant chování, které se pohybuje mezi konsensuálním a odmítavým.
Kapitola se zaměřuje na rozvoj demokracie a její kvality v České republice během ekonomické krize a krátce po ní (s hlavním zaměřením na období 2009-2014). Autorky se snaží odpovědět na otázku, zda hospodářská krize přispěla k oslabení české demokracie, nebo zda vnější šok z hospodářské krize dále posílil již existující problémy.
Národní studie je součástí mezinárodního komparativního projektu Sustainable Governance Indicators (SGI) koncipovaného za účelem identifikace a podpory efektivní tvorby politiky a vládnutí. Projekt je podporován nadací Bertelsmann Stiftung. SGI zkoumá, jak se vládám daří dosahovat cíle, kterým je udržitelný rozvoj. Studie hodnotí období od listopadu 2015 do listopadu 2016.
Národní studie je součástí mezinárodního komparativního projektu Sustainable Governance Indicators (SGI) koncipovaného za účelem identifikace a podpory efektivní tvorby politiky a vládnutí. SGI zkoumá, jak se vládám daří dosahovat cíle, kterým je udržitelný rozvoj. Studie hodnotí období od listopadu 2014 do listopadu 2015.
“In the First Ten Years no Staff Befriended me”: The Position of a Chaplain in the Czech Prison System.
Národní zpráva je příspěvkem k Bertelsmann Transformation Index (BTI) 2018 Report. Zpráva vznikla na základě velmi komplexních národních studií a ve spolupráci s více než 250 významnými národními experty. Podává detailní a strukturovaný obraz o vlivu reformních strategií na rozvoj demokracie, právního státu a tržní ekonomiky založené na principech sociální spravedlnosti a dobrého vládnutí.
Národní studie je součástí mezinárodního komparativního projektu Sustainable Governance Indicators (SGI) zkoumajícího efektivní tvorbu politik a vládnutí. Zkoumané období je listopad 2017 - listopad 2018. Koncept výzkumu tvoří tři pilíře: (1) Výkon vlády v oblasti jednotlivých politik (2) Rozvoj demokracie a demokratických institucí; (3) Rámcové podmínky pro udržitelný rozvoj.
Collective 'uprooting', 'sick' villages and a new rural generation: Symbolic distinctions of Lifestyle migrants in the Czech borderlands. The paper adds to the debate on rural transformation and social differentiation through privileged mobility and migration.
The article focuses on arrangements of family life in rural peripheries and deals with the specific constraints faced by families with children in peripheral localities. The impact of the peripheral residential environment in terms of locally embodied opportunities on the parental choices and its interactions with familial ambitions and resources is highlighted, particularly in three domains: elementary school choice, extracurricular activities, care-work reconciliation.
This article contributes to explanations of rural poverty and deprivation by focusing on the rural–urban poverty and deprivation gap in European countries.
This paper is summarising the state of the art of rural poverty and social exclusion research and the current developments in the field, and it proposes new research agendas. In particular, the importance of further Europeanisation and internationalisation of rural poverty research is emphasised to reduce the bias and oversimplification inherent in the tendency to apply concepts derived from the Anglo-Saxon reality to other European countries.
This paper focuses on a neglected—horizontal—dimension of social stratification. It examines the patterns of social differentiation in the Visegrad countries (the Czech Republic, Hungary, Poland, and Slovakia) and attempts to assess changes in the social structure at the subnational level. Social structure changes are explained within the context of broader socio-economic development.
Inspired by Lin and Law’s discussion of “modes of international” (2013, 2014), we argue in this chapter that gaming metrics, predatory publishing, and exploiting the model of gold open access (Beall, 2012) can be partly understood as a logical response to the imperative of internationalization going wild.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter