Previous Next
Za Petrem Holmanem (17. 4. 1951 — 4. 8. 2019) MARTIN MACHOVEC Po krátké a těžké nemoci ve věku osmašedesáti let zemřel v pražské nemocnici v Motole významný český...
(Nejen) výtvarný básník Josef Šíma VERONIKA KOŠNAROVÁ Poté co nakladatelství Malvern v čele s Jakubem Hlaváčkem vydalo řadu individuálních publikací...
Reprezentace národa v dramatu PETER DEUTSCHMANN U příležitosti stého výročí založení Československa si autoři recenzované knihy stanovili jasný cíl:...

ÚČL nabízí knihovnám, muzeím, archivům, vysokým školám a univerzitám nebo veřejným výzkumným institucím výhodné provedení digitalizace jejich lístkových kartoték – katalogů, bibliografických kartoték, kartoték životopisných dat apod. Výsledkem digitalizace je veřejně přístupná internetová aplikace umožňující inteligentní fulltextové vyhledávání s rozsáhlými možnostmi správy, rozvoje i dalšího badatelského využití.

Pro zpracování zakázek využívá digitalizační pracoviště ÚČL odborný personál s dlouholetou zkušeností s digitalizací tohoto typu vědeckých informací, profesionální technické vybavení (speciální oboustranné skenery) a originální softwarový balík RETROBI. Ten byl vyvinut pro digitalizaci Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 jako opensource, takže jeho využití je bezplatné. Podrobnější informace o tomto projektu lze nalézt například v časopise Ikaros.

Retrospektivní bibliografie české literatury 1775–1945 je největší oborová bibliografie v České republice a je charakterizována mimořádným rozsahem (více než 1,7 milionů karet). Tomuto rozsahu odpovídá technologická robustnost softwaru RETROBI. Stejný programový balík lze ovšem s úspěchem použít i pro zpřístupnění drobných souborů dat, jako jsou katalogy menších knihovních fondů nebo specifických muzejních či archivních sbírek. V ÚČL byl tento balík nasazen například pro digitalizaci katalogu Staročeské sbírky fotokopií manuskriptů, prvotisků a tisků z 13. až 17. století, který zahrnuje pouze 2500 lístkových záznamů.

Software RETROBI využívá také Divadelní bibliografie 1851–1990. Úspěšnou digitalizaci této kartotéky o rozsahu 400 tisíc lístků zajistilo digitalizační pracoviště v ÚČL na zakázku Institutu umění – Divadelního ústavu. V současnosti probíhá digitalizace České uměleckohistorické bibliografie (Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i.) a Slovníku středověké latiny (Kabinetu pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i.).

Leták s podrobnou nabídkou ke stažení zde.

Nabídková cena je kalkulována podle rozsahu a dalších charakteristik kartotéky vždy individuálně. S poptávkou a dotazy se obracejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..