Předmětem sociologicky zaměřeného projektu je podpora společenské akceptace institucionálních mechanismů vedoucích k prosazování principu rovných příležitostí pro muže a ženy ve veřejné sféře. Těžiště přínosu projektu spočívá ve zpřístupnění výsledků výzkumu cíleným skupinám uživatelů, v realizaci iniciace porozumění a společenské důvěry v tematizaci genderových otázek a v konstrukci efektivní sociální intervence do genderově organizované společenské praxe. Výstupy projektu zhodnotí vliv intervence na tematizaci tabuizovaných problémů a na proces prosazování vědecké argumentace do společenských diskurzů vztahujících se k závažným problémům života českých žen a mužů. Jde o kritické zhodnocení reálného přínosu transferu genderově podmíněných poznatků, dat a výzkumů. Výzkumná orientace aplikovaného projektu koresponduje s nutností posilovat kredibilitu a význam vědy a výzkumu pro řešení akutních a společensky naléhavých problémů současného světa.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 80, zobrazeno 1 - 10)
xxx
Kniha se věnuje tématu péče o děti z hlediska legislativního a institucionálního rámce podpory péče a děti a genderových důsledků současného společenského nastavení v ČR, jakož i v kontextu současného směřování politiky péče v jiných evropských zemích. Cílem je zprostředkování výsledků empirických výzkumů a analýz v této oblasti široké veřejnosti a upozornění na některá koncepční pochybení v současném směřování politiky péče u nás.
Článek analyzuje podobu a dopady reformy rodičovského příspěvku v ČR v roce 2008. Ukazuje, že reforma povede k prohlubování sociálních nerovností a ke znevýhodnění určitých skupin populace, např. osamělých matek.
ČR po roce 1989 opustila svou někdejší politiku podpory institucí denní péče o předškolní děti. Dnes má jeden z nejnižších podílů dětí mladších tří let v institucích denní péče o děti, zatímco podíl starších dětí navštěvujících mateřské školy je v evropské komparaci srovnatelný nebo vyšší. Autorka analyzuje příčiny poklesu počtu zařízení denní péče o děti a odpovídá na otázky: Kdo pečuje o děti a jaká je budoucnost péče o předškolní děti v ČR? Potřebuje ČR novou koncepci péče o děti?
Kapitola pojednává o degradaci rodičovské, pokud je chápaná jen jako dovolená, a o opomíjené roli otců ve výchově a péči o malé děti.
Kapitola se zaměřuje na podmínky a postavení matek na českém pracovním trhu, rolí sociální politiky a možnostmi kombinace práce a rodiny. První část je zaměřena na hlavní indikátory genderových nerovností. Ve druhé části textu se pak snažíme odpovědět na otázku, kdo se bojí zaměstnané matky na českém trhu práce.
Závěrečná kapitola knihy systematicky uzavírá diskusi ohledně přístupu k politice péče, respektive rodinné politice v České republice s odkazem na kontext směřování Evropské unie. Na pozadí aktuálních analýz současného paradoxního společenského vývoje a feministických analýz kriticky analyzuje negativní momenty současného uspořádání, na jejichž základě navrhuje možný směr dalších úvah ohledně společenské organizace péče.
Kniha Sexualizovaná realita pracovních vztahů je výsledkem sociologického výzkumu obtěžování z důvodu pohlaví a sexuálního obtěžování, který realizovalo oddělení Gender & sociologie SOÚ AV ČR. Autorky prezentují jednak teoretická východiska výzkumu, jednak analýzy jednotlivých studií, které byly zaměřeny na konkrétní typ aktérů: zaměstnanci a zaměstnankyně jako celek, vedení podniků a organizací, oběti obtěžování a sexuálního obtěžování, zástupci a zástupkyně odborů.
Úvodní kapitola knihy zasazuje sexuální obtěžování a obtěžování z důvodu pohlaví do konceptuálního rámce teorií spravedlnosti a teoretických genderových přístupů k nerovnostem ve společnosti. Pozornost je dále věnována genderové diskriminaci na trhu práce a otázce nerovného rozdělení symbolické moci mezi muži a ženami, která je pro pochopení problematiky obtěžování důležitá.
Kapitola knihy Sexualizovaná reality pracovních vztahů Marie Čermákové vychází z výzkumu veřejného mínění o obtěžování a sexuálním obtěžování na pracovišti zejména mezi zaměstnanci s důrazem na kontext a typ pracovního prostředí a výskyt tohoto jevu. Autorka se v textu zaměřuje na analýzu mezilidských vztahů na pracovišti s ohledem na výskyt a formy znevýhodňování a obtěžování z důvodu pohlaví.
Facebook
Twitter
Tweets by Sociologicky
Newsletter