Knižní tipy: Božena Němcová 200 let

„Kdož by si nepřál být mladým – ačkoli nevím, chtěla-li bych stejné živobytí ještě jednou prožít – ne, já kdybych měla volit – tedy bych si přála narodit se znovu as za dvě stě let – anebo ještě později – neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší; – nač tedy se trudit?“
(Božena Němcová Janu Helceletovi, 17. prosince 1851)

K připomenutí dvoustého výročí narození spisovatelky Boženy Němcové jsme připravili výběr publikací z našeho fondu složený z knižního vydání jejích dopisů, jejího díla, ale rovněž knih napsaných o ní a její Babičce.

Miroslav Ivanov

Zahrada života paní Betty

Známý publicista a spisovatel zaměřený na českou literaturu a její postavy v této knize volí jinou, poněkud nezvyklou cestu, jak čtenáře seznámit s osobností Boženy Němcové. Jeho cílem nebylo podrobně popisovat její život a její díla, ale vyprovokovat čtenáře k vytvoření vlastního názoru. Tento pokus o aktivní spolupráci by pak, jak sám říká, měl vyústit v to, že čtenář této fascinující ženě porozumí.

Nakladatel: Panorama, 1992

Jaroslava Janáčková

Božena Němcová: příběhy-situace-obrazy

Knihu tvoří soubor studií věnovaných vybraným otázkám života a tvorby Boženy Němcové – její korespondenci, vybraným povídkám a románům – které uvádí do kontextu s českým literárním životem poloviny 19. století i s nadnárodními kulturními procesy doby (vztahy ke Slovensku, počátky emancipačního hnutí žen, recepce západního venkovského románu). V souboru se prolíná pohled literárněhistorický, biografický i kulturněhistorický.

Nakladatel: Academia, 2007

Zdeněk Nejedlý

Božena Němcová

Nejedlý stopuje Barunčiny dětské zážitky, odlesk ratibořické skutečnosti, přebásněný a zkrásnělý uměleckým geniem, životní moudrostí a láskou autorčinou, v díle Boženy Němcové. Konstatuje, že spisovatelčinými nejlepšími pracemi jsou ty, které vyrůstají z konkrétního, Němcové známého prostředí, nejlepší z nejlepších pak Babička, dílo autorce nejdražší, "její krásný, životní sen“.

Nakladatel: SNKLHU, 1961

Božena Němcová

Korespondence I, 1844–1852

Božena Němcová udržovala čilý korespondenční styk s elitou národní společnosti, s výkvětem ženského světa a hnutí, s výraznými literárními tvůrčími osobnostmi, s lidmi z nejrůznějších maloměstských a venkovských vrstev, s nimiž se seznámila při častých změnách pobytů, dále se svým mužem v časech častých odloučení, s dětmi a ostatní rodinou. Její osobní kouzlo poutalo řadu výrazných individualit a vyvolávalo u nich ohlas daleko přesahující běžnou dobovou korespondenční konverzaci. Tento svazek je prvním dílem čtyřsvazkového souboru, který zahrne celý dochovaný korespondenční materiál Boženou Němcovou psaný nebo jí přijatý.

Nakladatel: Lidové noviny, 2003

Božena Němcová

Korespondence II, 1853–1856

Druhý svazek korespondence Boženy Němcové obsahuje dopisy z let 1853 až 1856, ze spisovatelčiny nejproduktivnější doby. V té době vydala Babičku, Pohorskou vesnici, Divou Báru, Čtyry doby, V zámku a v podzámčí. Stupňovala se politická perzekuce vůči ní, jejím literárním přátelům i manželovi. Z třetí cesty na Slovensko spěchá Němcová do Prahy k umírajícímu synovi, zatímco Josef Němec musí zůstat v Uhrách; již jako autorka Babičky podniká čtvrtou cestu na Slovensko, je však obviněna ze šíření protirakouského panslavismu...

Nakladatel: Lidové noviny, 2004

Božena Němcová

Korespondence III, 1857–1858

Třetí svazek souboru Korespondence Boženy Němcové představuje především dopisy mezi ní a z domova se vzdalujícími dětmi, dále korespondence s Josefem Němcem, sestrou Adélou a s Václavem Čeňkem Bendlem. Psaní druhému sloužívá nyní nejednou pisatelce k tomu, aby se vyznala sama v sobě, aby se zpovídala a hájila. Jinak dramatické jsou spisovatelčiny věcné urgence honorářů a kradmé prosby ustarané ženy o neprodlenou výpomoc, naléhající na odpověď činem.

Nakladatel: Lidové noviny, 2006

Božena Němcová

Korespondence IV, 1859–1862

Čtvrtým svazkem, který zahrne léta 1859–1862, uzavíráme vydání korespondence Boženy Němcové. Tímto souborem, který obsahuje všechnu v současnosti badatelsky dostupnou vlastní i přijatou korespondenci Boženy Němcové v chronologickém uspořádání jednotlivých dopisů bez ohledu na adresáty, vzniklo rozsáhlé historické pramenné dílo pro příslušné období, daleko přesahující okruh života Boženy Němcové i literární historie.

Nakladatel: Lidové noviny, 2007

Jaroslava Janáčková

Řeč dopisů, řeč v dopisech Boženy Němcové

Opět můžeme číst srdce i duši drásající dopisy, tentokrát jsou však podrobeny analýze jazykové, zasazené do doby, ve které je autorka psala a jakým jazykem je psala (německy, slovensky). Dopis, velmi intimní písemná komunikace, bude v odkazu této spisovatelky hrát vždy významnou roli, resp. je podstatnou součástí jejího celoživotního díla.

Nakladatel: ISV, 2001