Akce

19.11.
2019
15:30

"Civilizace a strukturální demokracie"

Český svaz vědeckotechnických společností
Novotného lávka 200/5, Praha 1

Přednášky a diskuse se zaměřily na civilizační analýzy a koncept strukturální demokracie. Zabývaly se aktualizací historických témat a jejich limity, zejména v oblasti sociální a politické spravedlnosti a civilizačních změn v globálním rámci. Hlavními přednášejícími byli Oleg Suša, Jiří Loudín, Ladislav Hohoš, Peter Dinuš a Miloslav Pauza. Workshopy tvořily součást 19. ročníku konference "Filosofie a sociální vědy" s českou a slovenskou účastí.

18.11.
2019
16:00
workshop

Workshop "Kritická teorie a sociální média"

Akademické konferenční centrum
Husova 4a, Praha 1

Na workshopu s prezentací knihy rakouského autora Thomase Allmera "Kritická teorie a sociální média" zazní příspěvky o emancipaci a komodifikaci globálního digitálního komunikačního prostředí od autora knihy Thomase Allmera a Ireny Reifové. Po příspěvcích bude následovat diskuse.

Pozvánku najdete zde.

Foto 1 Foto 2

25.09.
2019
8:30
konference

Konference „Výzvy digitální budoucnosti“

Vlastenecký sál UK
Ovocný trh 3, Praha 1

Konference se zaměří na téma digitálních technologií, jež jsou významnou výzvou současné globální doby. Týkají se také vztahů mezi důležitými makroregiony světa, konkrétně například mezi Čínou a Evropou, včetně České republiky. Na konferenci byli jako přednášející pozváni významné osobnosti, z ČR například prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, či prof. Roman Barták z katedry teoretické informatiky a matematické logiky MFF UK. Centrum globálních studií FLÚ AV ČR je jedním ze spoluorganizátorů konference, jež se koná na UK.

11.09.
2019
9:00
konference

Konference „Šanghajská organizace pro spolupráci a Evropa: partneři, soupeři či nepřátelé?“

Vila Lanna
V Sadech 1, Praha 6

V průběhu posledních desetiletí je Evropa svědkem výrazného ekonomického vzestupu východní Asie, kde se dominantním hráčem stává Čína. Svou vlastní cestu hledá i Rusko, které společně se čtyřmi dalšími postsovětskými státy v roce 2015 vyhlásilo Eurasijskoekonomickou unii. V tomto kontextu se realizuje Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS), jež představuje bezmála polovinu světové populace a vytváří obdobné HDP jako EU. Hlavním cílem pražské konference je analyzovat potenciál a limity ŠOS jako hlavní nezápadní organizace v Eurasii a definovat oblasti (možné) spolupráce a konfliktů jak ve vztahu k EU, tak mezi jednotlivými členskými státy samotnými a dalšími organizacemi.

 Program

17.06.
2019
konference

Mezinárodní konference „Afrika v polycentrickém světě: Africká mládež a občanská společnost“

Akademické konferenční centrum
Husova 4a, Praha 1

Mezinárodní konference se soustředí na téma africké mládeže zapojené do aktivit občanské společnosti, s vědomím faktu, že mladí lidé dnes v Africe představují 60 % populace. Zaměří se na skupiny africké mládeže v občanské společnosti, které usilují o odstraňování násilí v transnacionálních souvislostech na africkém kontinentu, jenž trpí chronickou stagnací a opakovanými ozbrojenými konflikty. Bude se věnovat místu a roli mládeže v africké občanské společnosti, především jejich vztah k moci a politice a také k jejich strategiím jednání.

Konference je dalším dílem série „Asixoxe: Conference on African Philosophy", kterou organizuje Centrum globálních studií Filosofického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci se SOAS, London University.

Program (PDF)

Foto 1 Foto 2 Foto 3

14.05.
2019
konference

Mezinárodní konference „Ší’itský islám a výzvy současné doby“

Hlavní budova Akademie věd ČR, místnost č. 206
Národní 3, Praha 1

Katedra blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a Centrum globálních studií Filosofického ústavu AVČR vás zvou na akademickou konferenci Shi'ite Islam and the Challenges of the Present Time.

Program (PDF)

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4

29.04.
2019
workshop

Mezinárodní workshop „Politika, náboženství a modernity v Indii“

Akademické konferenční centrum
Husova 4a, Praha 1

Mezinárodní workshop se zaměří na vzestup kastovních a náboženských rozdílů a možnosti sekulárního jazyka v současné Indii. Bude zkoumat, jak v současné indické politice přetrvávají předmoderní identity jako kasta a komunita se zvláštním důrazem na vzestup dalitského hnutí, a jejich důsledky pro všeobecné volby do Sněmovny lidu, které se konají v dubnu a květnu 2019.

Program (PDF)
Abstrakty (PDF)

Workshop pořádají Sociologický ústav AV ČR, Centrum globálních studií Filosofického ústavu AV ČR a Institut für die Wissenschaften ve Vídni v rámci výzkumného programu „Globální konflikty a lokální souvislosti" Strategie AV21.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4

28.03.
2019
17:00
seminář

Sociologický seminář o brazilském programu proti chudobě

Akademické konferenční centrum
Husova 4a, Praha 1

Prof. Alessandro Pinzani (Universidade Federal Santa Catarina, Brazílie) v přednášce The largest antipoverty social program in the world: Effects of a conditional cash transfer program on its participants in Brazil představí hlavní myšlenky své nové knihy „Money, Autonomy and Citizenship" (Springer 2018), kterou napsal společně s brazilskou socioložkou Walquiria Leao Rego. Kniha analyzuje dopady největšího světového programu na vymýcení chudoby: brazilský Bolsa Família Program. Zavedl jej bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva a jeho vláda a tento program občanské inkluze se postupně stal největším programem podmíněných sociálních dávek na světě, který pomohl více než 50 milionům Brazilců s menším měsíčním příjmem než 50 amerických dolarů. Program je považován za jeden z klíčových faktorů za významným sníženám chudoby, k němuž došlo v Brazílii během prvního desetiletí 21. století.

Seminář bude probíhat v angličtině. Registrace není nutná.

Pozvánka (PDF)

12.11.
2018
konference

Mezinárodní konference „Iniciativa pásma a cesty v návaznosti na otevírání Číny“

Akademické konferenční centrum, Praha
Univerzita Konštantína Filozofa, Nitra

Konference analyzuje Iniciativu pásma a cesty (Belt and Road Initiative; BRI) v návaznosti na uplynulých 40 let transformace a otevírání Číny. Zaměřuje se na současnou roli Číny v celosvětovém kontextu a na její vztahy s dalšími regiony a makroregiony světa, od roku 1978 především s USA a západní Evropou, později s dalšími částmi Asie a střední a východní Evropou a také s Afrikou a Latinskou Amerikou. První dva dny konference probíhá v Praze, další dva dny v Nitre na Slovensku. Konferenci organizují Centrum globálních studií FLÚ AV ČR, Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Ústav politických vied SAV v Bratislavě.

Program v PrazeProgram v Nitre

25.10.
2018
15:00
symposium

Symposium „Současná filosofie společnosti a politiky v Africe“

Filosofický ústav AV ČR, zasedací místnost, 1. patro
Jilská 1, Praha 1

Symposium se zaměří na hlavní společensko-politické problémy v Africe od pádu kolonialismu do současnosti z perspektivy africké filosofie společnosti a politiky. Albert Kasanda (Centrum globálních studií) přitom identifikuje, co konstituuje současnou africkou sociální a politickou filosofii ve vztahu k jejím problémům, zdrojům a cílům. Ukáže, jak je tato filosofie zakořeněna v každodenním životě lidí a jak reflektuje africké komunity s ohledem na moc a spravedlivé mody sociální a politické organizace. Kasanda a následná diskuse se zapojí do rozborů témat a proudů, jakými jsou etnofilosofie, négritude, panafrikanismus, africká občanská společnost či postavení Afriky v globálních interakcích.

Podkategorie