Previous Next
Workshop českých a polských literárních bibliografů GABRIELA ROMANOVÁ — VOJTĚCH MALÍNEK Digitální technologie nabízejí čím dál dokonalejší nástroje pro práci s texty a...
Za Petrem Holmanem (17. 4. 1951 — 4. 8. 2019) MARTIN MACHOVEC Po krátké a těžké nemoci ve věku osmašedesáti let zemřel v pražské nemocnici v Motole významný český...
(Nejen) výtvarný básník Josef Šíma VERONIKA KOŠNAROVÁ Poté co nakladatelství Malvern v čele s Jakubem Hlaváčkem vydalo řadu individuálních publikací...

 

Logo Protektorá

Mezinárodní odborné sympozium

24.–25. 11. 2016

Ostrava

 

 

PROGRAM

 PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

 

 

Aktuality           

21. 6. 2016

Předběžné přihlašování bylo ukončeno. Pokud máte dotazy ohledně přihlašování, kontaktuje nás na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Předběžně přihlášené účastníky oslovíme začátkem července s dalšími informacemi.

 

Informace o sympoziu

Mezinárodní sympozium „Česká literatura a kultura v protektorátu“ pořádá Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR ve spolupráci s Filozofickou fakultou Ostravské univerzity v Ostravě a Občanským sdružením PANT. Sympozium je součástí přípravy projektu z cyklu dějin české literatury, řešeného v rámci Oddělení 20. století a literatury současné Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. Jeho finální výstup, Dějiny české literatury za protektorátu Čechy a Morava (1939‒1945), by měl navázat na dosavadní čtyřdílnou publikaci Dějiny české literatury 1945–1989 v redakci Pavla Janouška pomyslným nultým dílem.

 

Cílem sympozia je nahlédnout literaturu daného období v nejrůznějších vztazích a perspektivách a otevřít debatu o možných přístupech k jejímu bádání.

(Z důvodu mezinárodního obsazení bude hlavní část jednání tlumočena do/z němčiny.)

 

Sympozium proběhne 24.–25. 11. 2016 v prostorách knihovny města Ostravy, (28. října 289/2, 702 00 Ostrava).

 

Ve snaze přispět organizací odborného setkání zároveň k popularizaci tématu protektorátních dějin literatury bylo jako jeden z partnerů sympozia osloveno Občanské sdružení PANT, provozující mj. webový portál Moderní dějiny (www.moderni-dejiny.cz). Lektoři sdružení připravují na sympozium paralelní program zaměřený na budoucí učitele dějepisu.

 

Nejširší veřejnosti je pak určena související filmová projekce v klubu Fiducia, a to snímku Pérák a SS Jiřího Trnky z roku 1945, dokumentu Kolesa dějin Miloše Cettla z roku 1945 a dochovaného fragmentu z propagandistického filmu Terezín režiséra Kurta Gerrona a Karla Pečeného, rok výroby 1945. Filmová projekce se v ostravské Fiducii uskuteční ve čtvrtek 24. 11. 2016.

 

 

FILOZOFICKA FAKULTA vertikalni2

Loga PANT MD 1Logo Strategie V2