ročník 8, číslo 2/2007
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
aktuální číslo časopisu Gender, rovné příležitosti, výzkum nemá sice jednotnou tematickou linii, jak bylo zvykem v minulých letech, nicméně jejich společné pojítko představuje analýza a kritika společenských procesů a fenoménů z genderové perspektivy. Pevně věříme, že variabilita výzkumných témat předkládaných v tomto čísle rovněž zaujme Vaši pozornost.
Články zařazené v následující rubrice tvoří určitý tematický blok věnující se reflexi komunistické minulosti u nás. Hana Hašková představuje historický vývoj institucí péče o děti a jejich odlišné interpretace v závislosti na proměnách společenské diskuse ohledně role muže a ženy ve společnosti. Ukazuje, že před rokem 1989 neexistoval jednolitý diskurs týkající se podpory institucionální péče, a dostává se až do současnosti, ve které je diskurs péče o děti ovlivňován jednak těmito historickými vlivy a jednak tendencemi privatizace péče charakteristickými pro období ekonomické transformace v České republice. Michaela Potančoková v dalším příspěvku analyzuje společenský diskurs ve vztahu k plánovanému rodičovství a používání antikoncepčních metod pro kontrolu početí v bývalém Československu. Ivan Vodochodský na základě analýzy sekundární literatury rozkrývá obraz genderové struktury společnosti před rokem 1989 tak, jak byl badatelkami ze střední a východní Evropy na začátku 90. let prezentován zahraničnímu publiku.
V rubrice výzkum otiskujeme dva články věnující se mezinárodnímu srovnání. V prvním z nich kolektiv autorů analyzuje stupeň genderové horizontální a vertikální segregace trhu práce v souvislostech se segregací vzdělávacího sytému v České republice a vybraných evropských zemích. Marta Vohlídalová v perspektivě mezinárodního srovnání evropských států analyzuje vztah pracovního a soukromého života jak ze strukturální perspektivy, tak z perspektivy percepce tohoto vztahu v populaci jednotlivých zemí. Alena Křížková navazuje analýzou možností kombinace pracovních a pečovatelských povinností u nás s ohledem na sociální politiku, podmínky na trhu práce a strategie zaměstnanců. Lenka Slepičková ve svém příspěvku vychází z výzkumu postojů české populace k metodám asistované reprodukce, které představují výzvu vzhledem k pojetí biologického rodičovství i normativní nastavení rodinných vztahů ve společnosti. Michaela Bartošová vychází z kvalitativního výzkumu zaměřeného na fenomén odkládaného rodičovství a prezentuje analýzu životních strategií žen, které se rozhodly mít první dítě po třicítce. Hana Maříková pak rodičovství analyzuje z perspektivy participace otců na péči a výchově dětí. V posledním článku Iva Baslarová a Pavlína Binková prezentují výsledky analýzy výzkumu předvolební reprezentace žen v českých médiích, který byl proveden na zakázku neziskové organizace Fórum 50 %.
Různorodé jsou i recenzované knihy, z nichž bych se ráda zmínila především o knize Herty Nagl-DocekalFeministická filosofie a knize Nancy Fraser Rozvíjení radikální imaginace. Souvislostem uznání péče a občanství se věnuje recenzní stať vycházející z knih Ruth Lister a Barbary Hobson. Časopis Vám rovněž přináší informace o konferencích a seminářích, ať již s genderovým, nebo obecněji společenským zaměřením. Jménem redakce bych ráda rovněž poděkovala recenzentkám a recenzentům, kteří mají významný podíl na realizaci druhého recenzovaného ročníku časopisu. Doufáme, že i toto číslo splní Vaše očekávání a bude pro Vás inspirativním čtením.
Zuzana Uhde
šéfredaktorka