Navzdory nečekané sněhové kalamitě, která na přelomu listopadu a prosince loňského roku zablokovala prakticky po celé Evropě dopravu, se podařilo (byť s komplikacemi) přicestovat do Prahy vědeckým novinářům z deseti evropských zemí.
Foto: © Marina Hužvárová, Akademický bulletin
Pořadatelé v čele s Klubem vědeckých novinářů ČR pozvali Na prahu Mezinárodního roku chemie členy EUSJA (European Science Journalists’ Association) k historicky první studijní cestě do České republiky, zaměřené především na návštěvu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a seznámení s Akademií věd a projektem EURAXESS.
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Foto: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Novinářsky atraktivní je vždy také porovnání historických tradic s nejmodernějšími trendy, což plně umožnila Knihovna AV ČR a Národní technická knihovna.
Foto: © Marina Hužvárová, Akademický bulletin
Výdobytky současného knihovnictví harmonicky včleněnými do skvěle zrekonstruované neorenesanční dvorany původně vybudované pro bankovní ústav se pyšní KNAV, kterou provázela Jana Šrajerová. Časovou osu původního trezoru, dnešní lístkovou kartotéku, ovšem za totality skutečně uzamčený prostor pro zakázané knihy, ocenili zejména polští a ruští kolegové. A pro udržení kontinuity jsme pak ještě zašli k nedaleké pamětní desce událostí 17. listopadu 1989.
Fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Národní technická knihovna v Dejvicích – největší depozitář s kapacitou 1,5 milionu knih příslušného zaměření – předvedla (mimo technických vymožeností) šťastné spojení pohledového betonu ochozů s barevným řešením podlah. Život současné společnosti zachytil na stěnách rumunský výtvarník Dan Perjovschi, jehož vtipné kresby jsou srozumitelné bez ohledu na mateřský jazyk návštěvníka. Dlužno pochválit i skvělého průvodce Radima Labudu z NTK.
HaM