Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
06. 03. 2020

Tomáš Garrigue Masaryk nejen jako politik a státník, ale i v roli profesora, vědce, manžela nebo otce. Zkrátka jako muž, jenž daleko překročil svou dobu veřejným působením i soukromým životem. Tak představuje prvního československého prezidenta publikace Masaryk v kostce, kterou u příležitosti 170. výročí narození TGM vydává Masarykův ústav AV ČR. Vydání práce je součástí řady akcí, kterými si ústav Masarykovo výročí připomíná.

04. 03. 2020

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová navštívila v doprovodu místopředsedy Pavla Barana a členek Akademické rady Markéty Pravdové, Taťány Petrasové a Jany Bludské 26. února 2020 Ústav dějin umění AV ČR. Tradiční pracoviště sídlí přímo v srdci metropole – v Husově ulici na Starém Městě.

04. 03. 2020

Mobilní telefon, počítač nebo fotoaparát. Ani jeden z přístrojů by nemohl fungovat bez využití vzácných kovů. Zásoby surovin jsou přitom omezené. Badatelé z celého světa se proto snaží získat tyto prvky z dalších zdrojů. A to pokud možno bez zátěže na životní prostředí. Týmu vědců z Centra ALGATECH Akademie věd ČR se tak ve spolupráci s rakouskými kolegy podařilo recyklovat vzácné kovy z elektronického odpadu. Využili k tomu jednoduchého a přitom neobyčejně odolného pomocníka – červenou řasu.

04. 03. 2020

Festival přednášek a workshopů pro rodiče s dětmi, studenty a širokou veřejnost, který se měl konat v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze ve dnech 16. až 22. března, se s ohledem na aktivní zdravotní prevenci ruší.

03. 03. 2020

Vzhledem k aktuální hygienicko-epidemiologické situaci související s výskytem nového typu koronaviru
a z důvodu aktivní zdravotní prevence
je po projednání s vedením AV ČR

uzavřena budova AV ČR na Národní 1009/3

pro odbornou i laickou veřejnost
včetně prostor studovny Knihovny AV ČR, Galerie Věda a umění a Gastronomických služeb Národní,
a to s účinností od 4. března 2020 do odvolání.

Současně je zrušeno konání popularizačních akcí, přednášek a konferencí.
Účastníci pracovních jednání a pracovních školení se ohlásí v recepci, kde budou informováni o pravidlech vstupu do budovy.

 JUDr. Jiří Malý, zástupce ředitele SSČ AV ČR, v. v. i.

03. 03. 2020

Českým vědcům v čele s Václavem Gvoždíkem z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Národního muzea se v horských mlžných lesích subsaharské Afriky podařilo objevit dva nové druhy miniaturních žab – afroskokanů (rod Phrynobatrachus). Tito obojživelníci o velikosti do 2 cm žijí v oblastech okolo 2 000 metrů nad mořem a patří k druhům na pokraji vyhynutí. O nálezu, na němž se kromě Čechů podíleli kolegové z USA, Švýcarska a Kamerunu, informuje dnešní vydání odborného časopisu PeerJ — the Journal of Life and Environmental Sciences.

02. 03. 2020

Podobá se parku, který byl založen přes noc na místě dříve prázdném, kam je nutno dovézt stromy i trávník a čekat, zda se kořeny uchytí. Touto metaforou popsal v roce 1920 zbrusu novou Ústavní listinu Československé republiky novinář Ferdinand Peroutka. Sté výročí schválení tohoto dokumentu připomněla dvoudenní vědecká konference, kterou uspořádal Historický ústav AV ČR ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR a Právnickou fakultou UK.

27. 02. 2020

Další zastávkou návštěv předsedkyně Evy Zažímalové a vedení Akademie věd ČR se 20. února 2020 stal Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR na pražském Proseku. Doprovodili ji členové Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová a Jan Řídký. Svou činnost představilo například Centrum experimentální mechaniky nebo oddělení materiálového výzkumu.

27. 02. 2020

Jedno z nejlépe vybavených mikroskopických pracovišť v Evropě otevřela Akademie věd ČR v Ústavu molekulární genetiky v pražské Krči. Nejmodernější zobrazovací technologie budou sloužit české i zahraniční vědecké komunitě pro identifikaci důležitých dějů v buňkách a tkáních. Poznatky se využijí při léčbě závažných onemocnění jako rakovina nebo virové infekce. Rekonstrukce prostor laboratoře a pořízení přístrojů stálo 55 milionů korun. Na projektu, jehož příprava zabrala zhruba rok, se podílela Evropská unie a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

26. 02. 2020

Bezesporu důležité, zároveň trochu záhadné. Řeč je o alarmonech, tedy o malých molekulách, které se ve zvýšené míře vyskytují ve všech typech organismů, které jsou vystaveny zátěži. Jejich funkci se podařilo objasnit až týmu vedenému Hanou Cahovou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s kolegy z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Svůj objev publikovali v prestižním odborném časopise Nature Communications.