Inkubační / akcelerační program
BusinessRunway
Akcelerační program TC s názvem BusinessRunway je pokračováním četných aktivit Technologického centra (TC) v oblasti podpory začínajících firem - provozu tzv. inkubátorů na území hl. města Prahy. Nově TC zařazuje do svých aktivit služby akceleračního programu, který klade důraz na rychlý a intenzivní rozvoj omezeného počtu start-up firem po dobu 1-2 let, kdy se prokáže, že firma je schopna dosahovat zisku anebo bez zbytečných vysokých utopených nákladů ukončí existenci.
Služby mají vedle základního pronájmu prostor a služeb s tím spojených především charakter business modelling - nastavení business modelu, technické a technologické podpory, podpory při sestavení projektového týmu apod. Součástí podpory může být i kapitálový vklad či půjčka. Základní podporu firem, která šetří podnikateli čas a náklady, poskytuje TC zejména trojím plněním:
- Prostory a sdílené služby (sdílené vybavené kanceláře se zázemím a IT infrastrukturou, zásobování kancelářskými potřebami, prostory konferenčního centra apod.)
- Podnikatelské poradenství (účetnictví, daně, informační povinnost vůči veřejné správě, vybrané právní otázky, marketing a PR, financování)
- Odborné poradenství (využití odborných kapacit TC - otázky ochrany duševního vlastnictví, transfer znalostí, partnering)
První firmou v programu BusinessRunway byl start-up Space Systems Czech, který se zabývá především vývojem a servisem SW řešení pro bezpečné kritické provozy v řadě průmyslových odvětví jako např. vesmírné aplikace, zdravotnictví, nukleární zařízení či kritické strojní provozy. Po čtyřech letech úspěšné inkubace, kdy z jednoho zakládajícího člověka vyrostla firma na 15 zaměstnanců
s obratem téměř 900 t EUR, opustila firma inkubační program. Příběh dobré praxe, tzv. success story si můžete přečíst zde.
Akcelerační program navazuje na již ukončený projekt Inovační centrum a podnikatelský inkubátor,
viz text níže:
TC realizovalo společně s ČKD Group a německým partnerem projekt "Inovační centrum a podnikatelský inkubátor"(ICPI), který spočíval v rekonstrukci staré průmyslové haly ČKD v Praze 9 – Vysočanech na moderní podnikatelský inkubátor o podlahové ploše 6000m². V České republice se jednalo o první společné využití "brownfields" partnery z podnikové a akademické sféry. Činnost inkubátoru trvala od roku 2006 do roku 2014, kdy úspěšný a dlouhodobě samofinancovaný projekt ustoupil potřebám nového zahraničního vlastníka celého vysočanského výrobního areálu - globální společnosti Howden International Holdings.
Inkubované firmy využívaly množství podnikatelských programů spočívajících nejen ve zvýhodněném pronájmu kancelářských a laboratorních prostor, ale zejména v poskytování obsáhlého balíčku podnikatelského (právního, účetního, daňového, finančního)
a technologického poradenství včetně administrativního a organizačního zázemí. O služby byl vysoký zájem; obsazenost firem, které
se průběžně obměňovaly, byla dlouhodobě téměř stoprocentní. Celkově prošlo inkubátorem na 120 inovačních firem, z nichž přes 90 % přežilo počáteční fázi podnikání.