Věda a výzkum, 14.6.2019.
V úterý 11. června 2019 proběhlo v...
Dne 23. října 2018 se v Plzeňském domě v Bruselu konalo již jedenácté Science Café – jeho hostem byl profesor Tomáš Jungwirth, vedoucí oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu. Science Café je diskusní večer mezi vědci a zájemci o vědu z řad široké veřejnosti, který dává účastníkům možnost se v neformálním prostředí zeptat na to, co je zajímá z dané oblasti.
Tomáš Jungwirth se zabývá fyzikou pevných látek, materiálovým výzkumem a elektronickými vlastnostmi nanostruktur. Podílel se na řadě významných prací v oboru spinové elektroniky a stojí za nedávným objevem využitelnosti antiferomagnetickým materiálů s potenciálními aplikacemi pro ultrarychlé paměti či neuronové sítě. V roce 2011 obdržel ERC Advanced grant Spintronika založená na relativistických jevech v systémech s nulovým magnetickým momentem (0MSPIN), v němž se zaměřil na výzkum možného použití antiferomagnetických látek ve spintronických aplikacích.
V roce 2015 se stal teprve druhým českým členem Vědecké rady ERC a je také členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Prof. Jungwirth vede od roku 2007 Oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a od roku 2004 je profesorem na Nottinghamské univerzitě ve Velké Británii.
Science Café v Bruselu organizují společně CZELO, České centrum Brusel, Kancelář Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci, p.o., Evropská kancelář Plzeňského kraje v Bruselu, Zastoupení Prahy při EU a Velvyslanectví České Republiky v Bruselu.
Další informace najdete na webových stránkách Technologického centra AV ČR
Tomáš Jungwirth v laboratoři. Foto Pavlína Jáchimová, SSČ AV ČR.